Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Pikieta przed NFZ. Za mało pieniędzy na psychiatrię?

Związkowcy ze Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii w Morawicy domagają się zwiększenia kontraktu lecznicy z NFZ. Ich zdaniem, pozwoliłoby to na podniesienie pensji w szpitalu. Jak twierdzą, płace nie wzrosły tam od dziesięciu lat.

Autor: Marcin Różyc

23.06.2017 12:06

image 23.06.2017 Kielce. Stop niedofinansowaniu psychiatrii. Fot. Marzena Mąkosa / Radio Kielce

Przed oddziałem NFZ w Kielcach pikietuje ponad 100 osób. Karolina Górczyńska- Kwapisz ze Związku Zawodowego Pracowników Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii zaznaczyła, że sytuacja w lecznicy jest fatalna. – Od 1 stycznia, po wzroście najniższego wynagrodzenia, 270 pracowników dostało dodatki, które mają pomóc spełnić ustawowe wymogi. Niektórzy zarabiają 1 200 złotych podstawowej pensji – informuje.

Według Karoliny Górczyńskiej- Kwapisz, w najgorszej sytuacji są pielęgniarki, psychologowie i statystycy medyczni. – To osoby, które chcą pracować, a nie mają za co – alarmuje.

Dyrektor szpitala- Jacek Musiał przyznaje, że placówka ma problemy finansowe, które wynikają m.in. z modernizacji szpitala. – Zrealizowaliśmy program dostosowawczy i zmodernizowaliśmy cały szpital. Trudno znaleźć w Polsce drugą lecznicę psychiatryczną, z takimi warunkami sanitarnymi- podkreśla. Dyrektor powiedział, że w szpitalu pracuje minimalna dopuszczalna obsada i nie można nikogo zwolnić, ponieważ będzie to zagrażało pacjentom.

Dyrektor Świętokrzyskiego Oddziału NFZ- Małgorzata Kiebzak zaznaczyła, że są dwa sposoby wyjścia z patowej sytuacji. – Pierwsze to zwiększenie wyceny tzw. punktu medycznego, a drugi to wygenerowanie tzw. nadwykonań. Za pierwsze półrocze, to około 190 tysięcy złotych i taka kwota trafi do szpitala – powiedziała dyrektor świętokrzyskiego NFZ. Małgorzata Kiebzak podkreśla, że kontrakt z lecznicą w kilku ostatnich latach wzrósł o 5 milionów złotych. Na pierwsze półrocze szpital otrzymał ponad 26 milionów złotych. Stanowisko NFZ pozostanie niezmienione i Centrum Psychiatrii nie dostanie więcej pieniędzy. – Od strony prawnej, dyrektor nie może zmieniać ceny za punkt w trakcie trwania okresu rozliczeniowego. Pozostaje tylko jedna droga, czyli rozwiązanie umowy, która będzie kontynuowana przez dwa miesiące i ogłoszenie nowego konkursu – poinformowała Małgorzata Kiebzak.

W Świętokrzyskim Centrum Psychiatrii pracuje około 900 osób. Umowa między stronami prawdopodobnie nie zostanie dziś podpisana.

Galeria zdjęć Kielce. Stop niedofinansowaniu psychiatrii (23.06.2017) [Zdjęcia: 8]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

NFZ pikieta Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii w Morawicy RK Kielce