Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Konstanty Radziwiłł: Wszyscy będą ubezpieczeni

Od 1 października po wprowadzeniu w życie reformy zdrowia i sieci szpitali - znacząco zmieni się sposób przyjmowania pacjentów - podkreślił w wywiadzie dla Radia Kielce minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Autor: Marek Orkisz , Radosław Podsiadły

22.06.2017 06:17 / Aktualizacja 22.06.2017 10:43

image 22.06.2017 Kielce. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w rozmowie z Radosławem Podsiadłym. Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Przy szpitalach mają powstać specjalne poradnie, które przejmą część obowiązków Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych, gdzie przyjmowanie są osoby w ciężkich przypadkach, ale także ci, którzy nie zdążyli skorzystać z porady lekarza rodzinnego. - Aby rozładować kolejki i sprawić by pacjenci byli przyjmowani w lepszych warunkach, przy lecznicach powołane zostaną poradnie świadczące nocną opiekę medyczną, które przejmą część chorych trafiających na SORy- powiedział na antenie Radia Kielce Konstanty Radziwiłł.

Drugą zasadniczą zmianą jest to, że szpitale będą odpowiedzialne za pacjentów, po ich wypisaniu z lecznicy - dostaną na to dodatkowe pieniądze. Dotychczas, chorzy przy wypisie otrzymywali zalecenie kolejnych specjalistycznych konsultacji lub rehabilitacji. Pojawiał się jednak problem dostępu do tych świadczeń. Od października wszelkie formalności z tym związane, szpital będzie brał na siebie.

Minister Konstanty Radziwiłł dodał, że reforma nie likwiduje szpitali, ponieważ praktycznie wszystkie wejdą do sieci. Placówki, które z jakiś powodów nie znajdą się w tym zestawieniu, będą mogły na dotychczasowych zasadach startować w konkursach i ubiegać się o kontrakty na świadczenia medyczne. - Nikt też nie usłyszy pytania o to czy jest ubezpieczony. Reforma zagwarantuje świadczenia dla wszystkich pacjentów. Do tej pory, z ubezpieczenia nie korzystało nawet 6 procent osób, a problem dotyczył nie tylko pracujących za granicą, ale także osób na tzw. umowach śmieciowych - powiedział Konstanty Radziwiłł.

Gość Radia Kielce odniósł się także do pomysłu wprowadzenia odpłatności za niektóre zabiegi w publicznych szpitalach. Jak powiedział, ze względu na niedopracowanie projektu, wszelkie prace i konsultacje zostały na razie wstrzymane. - Nie otrzymałem reprymendy od premier Beaty Szydło, ale potrzebujemy jeszcze raz przeanalizować ten problem. Pacjent publicznego szpitala nie może odnosić wrażenia, że jest pacjentem drugiej kategorii. Po powtórnej analizie tego pomysłu okaże się czy wrócimy do dyskusji nad tym rozwiązaniem - stwierdził minister zdrowia.

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł spotyka się dzisiaj w regionie świętokrzyskim z dyrektorami szpitali i starostami zarządzającymi lecznicami. Minister rozmawia z nimi na temat funkcjonowania ochrony zdrowia po wejściu w życie sieci szpitali.

Minister Konstanty Radziwiłł był gościem na antenie Radia Kielce. Posłuchaj jego rozmowy z Radosławem Podsiadłym

Galeria zdjęć Kielce. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł w rozmowie z Radiem Kielce (22.06.2017) [Zdjęcia: 7]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Ministerstwo Zdrowia RK Kielce reforma zdrowia Konstanty Radziwiłł
other news

Podobne wiadomości

Czy zapłacimy za leczenie w szpitalu?

Czy zapłacimy za leczenie w szpitalu?

Świętokrzyskie szpitale poprawią jakość opieki nad pacjentem

Świętokrzyskie szpitale poprawią jakość opieki nad pacjentem