Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Czy zapłacimy za leczenie w szpitalu?

Ministerstwo Zdrowia chce, by publiczne placówki służby zdrowia leczyły pacjentów za dodatkowe pieniądze. W tej sprawie rozpoczęły się już konsultacje społeczne. W ramach nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, w szpitalach i przychodniach nadal będzie można leczyć się ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, ale za usługi medyczne będzie można zapłacić także z własnej kieszeni.

Autor: Iwona Murawska

20.06.2017 08:31

image Portfel. Pieniądze Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Jak informuje Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia - takie rozwiązanie zrówna prawa podmiotów publicznych i prywatnych.

- Do tej pory było tak, że podmioty niepubliczne mogły równolegle z realizacją kontraktu wykonywać świadczenia komercyjne, czyli płatne. Natomiast podmioty publiczne nie mogły wprowadzić takiego rozwiązania. Dlatego uważamy, że należy zrównać prawa obu rodzajów jednostek - dodaje Marek Tombarkiewicz. 

Jak zaznacza wiceminister zdrowia - takie rozwiązanie nie będzie dzieliło pacjentów na lepszych i gorszych, natomiast dzięki temu zwiększy się dostępność chorych do leczenia.

- Świadczenia komercyjne będą wykonywane w taki sposób, by w żaden sposób nie kolidowały z wykonywaniem świadczeń dla pacjentów, którzy są leczeni ze środków publicznych. Dlatego leczenie komercyjne w szpitalach i przychodniach publicznych będzie się odbywało popołudniami. Nie widzę problemu, żeby lekarze i pielęgniarki po godzinach swojej normalnej pracy nie mogli przyjmować w poradni, czy wykonywać zabiegów na wolnych salach operacyjnych, które i tak muszą być utrzymywane w pełnej gotowości przez całą dobę - wyjaśnia wiceminister zdrowia. 

Projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej nie przewiduje jednak możliwości dzierżawy i najmu pomieszczeń prywatnym podmiotom, tak, jak to się dzieje teraz. Konsultacje społeczne projektu ustawy potrwają do 13 lipca.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

NFZ Marek Tombarkiewicz zdrowie ogólne reforma zdrowia