Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Bezpłatne badania dla mieszkanek Ostrowca

Bezpłatne badania profilaktyczne z zakresu raka szyjki macicy oraz wykłady onkologa, ginekologa i położnej - to efekt współpracy gminy Ostrowiec ze stowarzyszeniem Amazonka. W Centrum Aktywności Obywatelskiej odbyło się spotkanie otwierające projekt profilaktyki antynowotworowej.

Autor: Anna Głąb

20.06.2017 07:24

image Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

- We wczesnym wykrywaniu raka ważna jest profilaktyka i świadomość - podkreśla doktor Jacek Sadowski, kierownik Kliniki Radioterapii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii i konsultant z zakresu onkologii w ostrowieckim szpitalu. Jak zaznacza - zmniejsza się zachorowalność na ten nowotwór, a pacjentki szybciej trafiają do poradni onkologicznej. Przyczyn takiego stanu doktor Sadowski upatruje w akcjach profilaktycznych i możliwości konsultacji na miejscu u onkologa.

Ostrowiecka konferencja miała na celu wskazanie głównych zagrożeń związanych z nowotworami, ale także stosowanych metod terapii czy spodziewanego efektu leczenia na różnych etapach choroby.

Spotkanie zapoczątkowało program profilaktyczny z zakresu raka szyjki macicy. Dla mieszkanek Ostrowca zostało przygotowane 270 zaproszeń na bezpłatne badania. Można je odebrać w siedzibie Klubu Amazonka w Centrum Aktywności Obywatelskiej przy ul. Sienkiewicza 70. Program finansowany jest przez gminę Ostrowiec, klub Amazonek jest wykonawcą projektu. Prezes stowarzyszenia Danuta Ogórek poinformowała, że badania będą prowadzone w dwóch przychodniach miejskich: przy ul. Kopernika i w Amamedzie. Prowadzone są rozmowy z gminą Bodzechów, aby w podobnym programie mogły wziąć udział także jej mieszkanki.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

onkologia RK Ostrowiec Św. RK Zdrowie