Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Zdrowe zwyczaje przeciwko nowotworom

Ponad sto trzydzieści placówek oświatowych z regionu świętokrzyskiego wzięło udział w akcji „Szkoła promująca zalecenia europejskiego kodeksu walki z rakiem”. W Świętokrzyskim Centrum Onkologii podsumowano projekt i wręczono certyfikaty jego uczestnikom.

Autor: Marcin Różyc

20.06.2017 07:05

image 11.05.2016 Kielce. Świętokrzyskie Centrum Onkologii. ŚCO. Onkologia. Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak informuje Jadwiga Zapała, specjalista do spraw promocji zdrowia w Świętokrzyskim Centrum Onkologii - projekt był adresowany przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Nauczyciele brali udział w kursach, warsztatach i konferencjach, aby odpowiednio przygotować się do prowadzenia zajęć z młodzieżą. W walce z rakiem niezwykle istotna jest bowiem profilaktyka. - Głównym celem akcji jest przekazywanie wiedzy, po to, aby mogła zaprocentować w przyszłości. Ważna jest świadomość, jak zmniejszyć ryzyko raka i obserwowanie swojego organizm. Nauczyciele organizują akcje prozdrowotne, czy różne formy aktywności ruchowej dla uczniów - zaznaczyła Jadwiga Zapała.

Marzanna Kostecka-Biskupska ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli informuje, że edukacja zdrowotna w szkołach jest konieczna, ponieważ to element podstawy programowej. Natomiast program edukacji onkologicznej działa dopiero od kilku lat. Zdaniem Marzanny Kosteckiej-Biskupskiej, taką tematyką uczniów może zainteresować nauczyciel-pasjonat. - Taka osoba sama prowadzi zdrowy styl życia i potrafi w odpowiedni sposób pokazać to uczniom, żeby oni sami wiedzieli, że takie zachowanie trzeba naśladować. Byłoby najlepiej, gdyby nauczyciel był autorytetem dla swoich podopiecznych, bo wtedy ten przekaz jest szybszy, łatwiejszy i lepszy -   powiedziała. Zdaniem Marzanny Kosteckiej-Biskupskiej, takich pedagogów nie brakuje w regionie świętokrzyskim.

Jedną z placówek, które wzięły udział w programie „Szkoła promująca zalecenia europejskiego kodeksu walki z rakiem” był Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu. Nauczycielka Danuta Szczygielska zaznaczyła, że szkoła po raz trzeci wzięła udział w tym projekcie. W tym roku kontynuowano wcześniej podjęte działania, a hasłem przewodnim akcji było „Przed rakiem o krok przez okrągły rok”, ponieważ co miesiąc na różne sposoby przestrzegano młodzież przed tą chorobą. Organizowano m.in. imprezy plenerowe, miejskie czy marsz antytytoniowy śladami Ojca Mateusza. W tym roku wystartowano również z nową akcją profilaktyczną. - Założyliśmy "Księgę zadeklarowanych przeciwników palenia papierosów" i utworzyliśmy taką piramidę niepalących wśród uczniów. Dyrektor rekomenduje cztery albo pięć osób, które na pewno są niepalące, a każda z tych osób rozwija tą sieć. Później uczniowie wpisują się do takiej księgi - powiedziała Danuta Szczygielska. W tej inicjatywie bierze udział co piąty uczeń szkoły, więc w tym roku było to 70 osób.

Partnerami programu są: Świętokrzyski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, Świętokrzyskie Kuratorium Oświaty, Państwowa Inspekcja Sanitarna oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego. 

icon-tag

Tagi do tego wpisu

zdrowie onkologia RK Zdrowie walka z rakiem