Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Leczenie za odpłatnością

Ministerstwo Zdrowia chce, by publiczne placówki służby zdrowia leczyły pacjentów za dodatkowe pieniądze. W tej sprawie rozpoczęły się już konsultacje społeczne. W ramach nowelizacji ustawy o działalności leczniczej, w szpitalach i przychodniach nadal będzie można leczyć się ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, ale za usługi medyczne będzie można zapłacić także z własnej kieszeni.

Autor: Iwona Murawska

19.06.2017 19:47

image Fot. Ministerstwo Zdrowia / Radio Kielce

Jak informuje Marek Tombarkiewicz, wiceminister zdrowia - takie rozwiązanie zrówna prawa podmiotów publicznych i prywatnych.

- Do tej pory było tak, że podmioty niepubliczne mogły równolegle z realizacją kontraktu wykonywać świadczenia komercyjne, czyli płatne. Natomiast podmioty publiczne nie mogły wprowadzić takiego rozwiązania. Dlatego uważamy, że należy zrównać prawa obu rodzajów jednostek - dodaje Marek Tombarkiewicz.

Jak zaznacza wiceminister zdrowia - takie rozwiązanie nie będzie dzieliło pacjentów na lepszych i gorszych, natomiast dzięki temu zwiększy się dostępność chorych do leczenia.

- Świadczenia komercyjne będą wykonywane w taki sposób, by w żaden sposób nie kolidowały z wykonywaniem świadczeń dla pacjentów, którzy są leczeni ze środków publicznych. Dlatego leczenie komercyjne w szpitalach i przychodniach publicznych będzie się odbywało popołudniami.

Nie widzę problemu, żeby lekarze i pielęgniarki po godzinach swojej normalnej pracy nie mogli przyjmować w poradni, czy wykonywać zabiegów na wolnych salach operacyjnych, które i tak muszą być utrzymywane w pełnej gotowości przez całą dobę - wyjaśnia wiceminister zdrowia.

Projekt nowelizacji ustawy o działalności leczniczej nie przewiduje jednak możliwości dzierżawy i najmu pomieszczeń prywatnym podmiotom, tak, jak to się dzieje teraz. Konsultacje społeczne projektu ustawy potrwają do 13 lipca.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

NFZ Ministerstwo Zdrowia odpłatność