Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Próchnica, to nie tylko choroba zębów i jamy ustnej

Próchnica, to choroba społeczna. Cierpi na nią ponad połowa polskich trzylatków oraz trzy czwarte sześciolatków. Nastolatkowie cierpią na próchnicę prawie wszyscy - aż 90% z nich. Tymczasem to choroba, która obejmuje nie tylko zęby, ale także odległe narządy. Kiedy dziecko powinno pierwszy raz iść do stomatologa, czy jak prawidłowo myć zęby? Na m.in. te pytania odpowiadała dziś dr Joanna Zemlik, konsultant ds. stomatologii dziecięcej województwa świętokrzyskiego.

Autor: Iwona Murawska

12.06.2017 16:21

image Joanna Zemlik, wojewódzki konsultant ds. stomatologii Fot. / Radio Kielce

- Kiedy dziecko po raz pierwszy powinno pójść do stomatologa?

Zalecenia są takie, by pierwsza wizyta odbyła się w pierwszym roku życia dziecka, czyli między 6, a 12 miesiącem. Wówczas zaczyna się proces fizjologicznego ząbkowania mlecznego. Wizyta jest głównie dla rodzica, jest wizytą edukacyjną. Czyli rodzic dowiaduje się, jak dziecko prawidłowo powinno szczotkować zęby, jak często należy je lakierować. Dla dziecka to jest szybki zabieg, trwa nie więcej niż dwie czy trzy minuty, a w tym czasie może się ono przyzwyczaić do lekarza.

- Dlaczego tak ważne jest dbanie o zęby mleczne dziecka?

Jakość gryzienia, czyli prawidłowy stan zdrowia jamy ustnej warunkuje prawidłowo rozdrabnianie pokarmu, a to z kolei prawidłowy rozwój dziecka. Nie traktujmy próchnicy jako defektu estetycznego uzębienia, tylko jako chorobę. Próchnica jest to choroba progresywna. Najpierw obejmuje tylko szkliwo, potem szkliwo i zębinę, a następnie szkliwo, zębinę i miazgę. Choroby zębów mogą być przyczyną choroby odległych narządów. Mówimy wówczas o istnieniu choroby odogniskowej, czyli ognisko zakażenia jest w jamie ustnej, a chorują nerki, stawy, czy skóra.

- Jak przygotować dziecko do takiej wizyty?

Na pewno nie wolno traktować jej jako karę np. za złe zachowanie dziecka. Nie można też mówić dziecku, żeby tej wizyty się bało. Wówczas sugerujemy mu, nastawiamy go, że ból podczas takiej wizyty może się pojawić. Pamiętajmy, że do dentysty chodzić należy nie tylko wtedy, gdy już wda się próchnica, ale także profilaktycznie, na wizyty sprawdzające stan swojego uzębienia. Kiedy mamy ubytek wielkości ziarnka maku, to skrawanie trwa kilkanaście sekund, wypełnienie też trwa bardzo krótko. Wtedy dziecko nie ma złych doświadczeń. Problemem jest przyjście do dentysty, kiedy ząb już boli. Tłumaczmy też, że dentysta to nasz sojusznik, że on chce naszemu dziecku pomóc, a nie zaszkodzić.

- Jak dziecko powinno myć prawidłowo zęby?

Zawsze pod nadzorem dorosłej osoby. Dziecko może sobie trenować szczotkowanie samodzielnie, ale rodzic zawsze powinien sprawdzić jakość  tego szczotkowania. Przynajmniej do 10 - 11 roku życia dziecka. W sklepach medycznych dostępne są np. tabletki wybarwiające, czy żele, którymi smarujemy dziecku ząbki przed rozpoczęciem czyszczenia. Wówczas wszystkie miejsca, które wymagają dokładnego czyszczenia wybarwiają się na intensywny kolor (różowy, niebieskawy, fioletowawy).  Dziecko wówczas dobrze widzi, która powierzchnia danego zęba nie została jeszcze dokładnie wyczyszczona. 

icon-tag

Tagi do tego wpisu

dzieci próchnica RK Zdrowie