Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wstydliwa choroba. Pacjenci unikają lekarzy

Choroby odbytu wciąż stanowią temat tabu. Pacjenci nie chcą o nich rozmawiać. Wstydzą się oraz boją badania. - Tymczasem większość dorosłych osób ma problemy na przykład z hemoroidami - mówi dr n.med. Adam Skowroński, specjalista chirurgii ogólnej- proktolog.

Autor: Magdalena Sitek

02.06.2017 20:06

image Fot. / Ergonomic Innovations
Komentarze

Panie doktorze dlaczego wciąż tak mało wiemy o chorobach odbytu.

Odpowiedź jest bardzo prosta. Temat jest krępujący dla większości z ludzi ,a przy tym zupełnie nie medialny. Proszę zwrócić uwagę jak chętnie celebryci informują fanów o swoich problemach zdrowotnych . Co raz słyszymy o tym jak ten lub inny aktor cierpi po operacji usunięcia wyrostka robaczkowego lub zawale. Nigdy nie ma informacji, że ktoś walczył z chorobą hemoroidalną.

Hemoroidy, to chyba jedyna dolegliwość odbytu, o której i tak się mówi?

To prawda. Spowodowane jest to choćby reklamami leków mających nam przynieść ulgę w zwalczaniu bólu i choroby. Na tym jednak często się kończy. Pacjenci latami leczą się sami, nie korzystając z pomocy lekarza. Znam przypadki , w których lekarz leczy pacjentów na hemoroidy przepisując kolejne leki ale nie wykonując podstawowego badania.

Dlaczego pacjenci nie chcą korzystać z pomocy lekarza w przypadku chorób odbytu?

Powodów jest wiele. Przede wszystkim wstydzą się o tym rozmawiać. Ta część ludzkiego ciała wciąż stanowi temat tabu. Od jakiegoś czas mówi się o kłopotach związanych z nietrzymaniem moczu. To się udało! O problemach z nietrzymaniem gazów czy innych treści nikt nie chce mówić. Tak więc wstyd –to jeden z powodów. Drugi to na pewno lęk przed badaniem. Pacjenci wyobrażają sobie, że badanie będzie bolesne, długie i krępujące. Obserwują lęk na twarzach pacjentów wchodzących do gabinetu. Po badaniu mówią, że nie potrzebnie zwlekali tak długo z wizytą, bo badanie nie było takie jak to sobie wyobrażali.

Warto o tym mówić. Im większa świadomość tym większe szanse na skuteczną pomoc.

O to właśnie chodzi. Hemoroidy leczy się w dzisiejszych czasach naprawdę skutecznie. Do chorób odbytu należą też takie schorzenia jak choćby szczeliny odbytu. Medycyna radzi sobie z leczeniem takich schorzeń , potrzebna jest jednak wola pacjentów.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

zdrowie ogólne RK Zdrowie
icon-comment

Skomentuj ten wpis