Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kolejne inwestycje dodane do Kontraktu Terytorialnego

Kolejne inwestycje z województwa świętokrzyskiego zostały wpisane do Kontraktu Terytorialnego. To umowa między rządem i samorządem, określająca najważniejsze przedsięwzięcia dla rozwoju regionu.

Autor: Marlena Płaska

31.05.2017 12:18

image Bazylika Katedralna w Kielcach, katedra, ulica Jana Pawła II Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Zarząd województwa podpisał z przedstawicielami rządu aneks, dołączając do kontraktu kolejne 4 inwestycje w instytucjach kultury. Chodzi o projekty: konserwacji Bazyliki Katedralnej w Sandomierzu, dokończenia Mauzoleum w Michniowie, zwiększenia dostępności Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim i modernizacji Wojewódzkiego Domu Kultury.

- Wpis do kontraktu jest kluczowy w pozyskaniu unijnych dotacji, rozdzielanych centralnie - wyjaśnia wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Jan Maćkowiak.

Za zgodność inwestycji z priorytetami rządu i województwa, w ocenie projektów dodawane są dodatkowe punkty. Bez nich, te inwestycje nie miałyby dużych szans w walce o dofinansowanie. Są to wielomilionowe projekty, a dotacja może wynieść 85%.

Wszystkie instytucje dodane do kontraktu, złożyły już wnioski w programie Infrastruktura i Środowisko. Jeden projekt może otrzymać nawet 20 milionów złotych dofinansowania. O pieniądze konkurują projekty z całej Polski, dlatego nie wiadomo ile wniosków z poszczególnych województw je otrzyma.

Do kontraktu jest też wpisane Muzeum Narodowe z projektem prac przy Muzeum Archeologicznym w Wiślicy oraz Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach z remontem siedziby. Jak informowaliśmy, teatr nie ubiega się o pieniądze w ogłoszonym konkursie. Ze względu na przeciągające się regulowanie spraw własnościowych instytucja nie zdążyła przygotować wszystkich dokumentów i planuje wystartować w innym naborze.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

inwestycja RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz RK Kielce