Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Koncert dedykowany Andrzejowi Koziei

Koncertem wybitnego flecisty z Izraela - Anatoly Kogana i pianisty urodzonego w Kijowie - Konstantego Wileńskiego, Świętokrzyski Sztetl uczci pamięć zmarłego przed rokiem Andrzeja Koziei, kulturoznawcy i nauczyciela akademickiego.

Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz

28.05.2017 15:18

image Andrzej Kozieja Fot. Kamil Król / Radio Kielce
Komentarze

Na koncert złożą się: klasyka i elementy muzyki filmowej, którą tak bardzo kochał filmoznawca. W programie zaplanowano m.in. "Walc" z filmu "Noce i dnie", "Ragtime" z filmu "Vabank" , "Kołysanka" K. Komedy z filmu "Rosmary's Baby" oraz utwory klasyczne, jazzowe, muzykę żydowską, a także teatralną.

Podczas koncertu odbędzie się kwesta na „Ławeczkę Andrzeja Koziei”, która ma powstać w Kielcach.

Przed koncertem otwarta zostanie wystawa przypominająca żydowski Sandomierz, pt. „Ślady pamięci - sandomierska wspólnota żydowska”.

Spotkanie w Świętokrzyskim Sztetlu rozpocznie się o godz. 17.00, wstęp jest bezpłatny.

 

ANATOLY KOGAN

Pochodzi ze sławnej muzycznej rodziny. Jego ojciec Siemion Kogan był słynnym tenorem Opery Kijowskiej. Anatoly ukończył Akademię Muzyczną w Kijowie, a następnie studia podyplomowe. Jako solista Filharmonii Narodowej koncertował w wielu krajach, uczestniczył w licznych festiwalach w byłym Związku Radzieckim i zagranicą. Laureat szeregu międzynarodowych  konkursów. Na swym koncie ma wiele nagrań dla radia i telewizji oraz udział w muzycznych filmach. W 1990 roku wyemigrował do Izraela, gdzie szybko zaaklimatyzował się w tamtejszym środowisku muzycznym. W Izraelu organizuje znakomite koncerty z udziałem sławnych muzyków z całego świata. Występuje z szerokim i różnorodnym repertuarem w najbardziej prestiżowych salach Europy i Ameryki.

KONSTANTY WILEŃSKI

Pochodzi z inteligenckiej rodziny kijowskiej o bogatych tradycjach muzycznych. Wychowany w duchu artystycznego klimatu domu rodzinnego Konstanty podjął naukę w Konserwatorium Kijowskim, które ukończył z wyróżnieniem.

Jest kompozytorem i koncertującym pianistą. Odznacza go unikatowy talent łączenia klasyki i jazzu. Uprawia różne gatunki muzyki: od wokalno-symfonicznej poprzez symfoniczną, teatralną, kameralną po jazzową. Koncertuje na całym świecie. Jako pianista-wirtuoz i kompozytor muzyki fortepianowej w ostatnich latach cieszy się dużym uznaniem pianistów światowej sławy, zamawiających i wykonujących jego kompozycje.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Świętokrzyski Sztetl Andrzej Kozieja RK Kielce