Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Mniej szczepień przeciwko wirusowi HPV

W Kielcach spada liczba nastolatek, które szczepią się przeciwko wirusowi HPV wywołującemu raka szyjki macicy. Rocznie z programu bezpłatnych szczepień może skorzystać około 800 dwunasto- i trzynastolatek.

Autor: Iwona Murawska

26.05.2017 07:06

image szczepionka Fot. / morgueFile free photo
Komentarze

- Dwa lata temu zaszczepiło się pół tysiąca dziewcząt, a rok temu zaledwie nieco ponad 200 - informuje Anna Dusza-Ciechanowska z Urzędu Miasta w Kielcach.

- W ubiegłym roku, z racji tego, że to był rok, w którym od nowa wdrażaliśmy ten program, szczepienia rozpoczęły się dopiero w drugiej połowie czerwca. Wówczas zaszczepiło się tylko 30 procent dziewczynek - dodaje Anna Dusza-Ciechanowska.

Anna Bartosińska-Dyc z Kliniki Ginekologii Operacyjnej i Onkologicznej Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi informuje, że szczepionka jest całkowicie bezpieczna dla dziewczynek. Natomiast nie daje 100 procent gwarancji, że w przyszłości kobieta nie zachoruje na raka szyjki macicy.

- Z badań wynika, że w 70 procent szczepionka uchroni przed zachorowaniem, ale to i tak jest duży procent. Podawana jest w trzech dawkach. Po pierwszej, kolejną podaje się za dwa miesiące, a ostatnią po czterech miesiącach - wyjaśnia Anna Bartosińska-Dyc.

Dwunasto- i trzynastolatki, by zaszczepić się przeciw wirusowi HPV powinny się zgłaszać do swoich przychodni. Spotkanie zachęcające do szczepień przeciw brodawczakowi ludzkiemu odbyło się w Szkole Podstawowej nr 28 w Kielcach.

Program bezpłatnych szczepień przeciw HPV gmina Kielce realizuje od 2012 roku.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

szczepienie onkologia HPV Urząd Miasta Kielce RK Kielce
icon-comment

Skomentuj ten wpis