Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Łuszczyca to choroba skóry, ale też i duszy

Łuszczyca, to wciąż bardzo wstydliwa choroba. Wiele osób myśli, że można się nią zarazić np. poprzez dotyk. To choroba nie tylko ciała, ale też i duszy. Na temat tego schorzenia rozmawiamy z dr Marią Pyzio – Gutkowską, dermatolog.

Autor: Iwona Murawska

25.05.2017 14:38

image Dr Maria Pyzio-Gutkowska Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce
Komentarze

- Pani doktor jak objawia sie łuszczyca?

Objawem tej choroby są ciemnobrunatne grudki, ostro odgraniczone od skóry i pokryte łuską. Ustępują bez pozostawiania blizny, z drobnopłatkowym złuszczaniem się. Najczęściej pojawia się łokciach, kolanach i na skórze owłosionej głowy. To najczęstsza postać dotycząca 80% osób.

- Jakie czynniki sprzyjają pojawieniu się łuszczycy?

Te czynniki można podzielić na dwie grupy. Pierwsza, to czynniki genetyczne, w ogóle od nas niezależne. Natomiast są też czynniki spustowe, czyli powodujące, że choroba która do tej pory była uśpiona w naszych genach, pokazuje się na skórze. Tymi czynnikami spustowymi są np. choroby zakaźne, zarówno bakteryjne, wirusowe, jak i grzybicze. Czynnikiem może być także stres, czy stosowane leki. W Polsce na łuszczycę na 100 osób cierpi od 2 do 4 osób. Choroba ta najczęściej pojawia się przed 30. rokiem życia oraz pomiędzy 50. a 70. rokiem życia. Jednak te granice wiekowe coraz bardziej się rozmywają.

- Wiele osób jest przekonanych, że łuszczycą można się zarazić, np. poprzez dotyk, a tak nie jest.

Oczywiście! Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Boli mnie to, że takie przekonanie cały czas pokutuje w naszym społeczeństwie. Chorobą nie zarazimy się przebywając z łuszczykiem w mieszkaniu, czy dotykając tych samych przedmiotów, co on.

- Czy styl życia może zaostrzyć objawy choroby skóry?

Tak. Dlatego oprócz standardowych poleceń, czy wskazówek, których udzielamy wszystkim co do odpowiedniego odżywiania się, dużej porcji ruchu, w przypadku chorego na łuszczycę musi on przestrzegać także innych wytycznych. Taka osoba nie powinna np. drażnić skóry, zarówno ostrymi ubraniami, jak i pielęgnacją. Bardzo często osoby z łuszczycą, chcąc pozbyć się zmian, mocno szorują chore miejsce na ciele, chcąc tę łuskę usunąć. To powoduje jednak tylko nasilenie się zmian.

Osoby cierpiące na tę chorobę powinny używać kosmetyków nawilżających i natłuszczających.

- Łuszczyca, to póki co, choroba nieuleczalna, ale można łagodzić jej przykre objawy.

Oczywiście, że tak. Przy małym nasileniu zmian stosujemy leki zewnętrzne. Natomiast przy większym nasileniu tzw. fototerapię, czyli miejscową terapię światłem. Jeżeli zmiany są bardzo duże, dotyczą stawów, wówczas stosujemy leczenie ogólnoustrojowe w tabletkach.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Na Każdą Pogodę Czas dla zdrowia łuszczyca
icon-comment

Skomentuj ten wpis