Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ratownicy jak pielęgniarki. Ale pacjenci mogą być spokojni

Ratownicy medyczni rozpoczęli dziś w całej Polsce protest. Domagają się takich samych podwyżek, jakie wywalczyły dla siebie pielęgniarki, czyli w sumie 1600 złotych brutto. Żądają 800 złotych brutto od lipca, kolejnych 400 złotych we wrześniu, a za rok następnych 400 złotych. Resort zdrowia proponuje połowę tej kwoty, po 400 złotych już od lipca.

Autor: Iwona Murawska

24.05.2017 15:27

image Kierce. Strajk ratowników medycznych Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce
Komentarze

Jak zapewnia Jacek Gawłowski, przewodniczący komisji zakładowej NSZZ „Solidarność” w Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego, protest nie odbije się negatywnie na pacjentach. - Wszyscy będziemy wykonywać swoją pracę tak jak dotychczas, natomiast karetki pogotowia oznaczone będą biało – czerwonymi wstążeczkami. Ratownicy będą także ubrani w czarne koszulki, a za kilka dni zaczniemy rozdawać ulotki informujące, dlaczego protestujemy i jakie mamy żądania – wyjaśnia Jacek Gawłowski.

Jak dodaje, osoby, które rozpoczynają pracę jako ratownik medyczny zarabiają 1700 – 1800 zł miesięcznie, a ostatnia podwyżka jaką otrzymała ta grupa zawodowa była w 2009 roku.  - Odstajemy i to dość znacznie od innych zakładów opieki zdrowotnej i innych placówek zajmujących się leczeniem. Nakłady w Narodowym Funduszu Zdrowia były co prawda przez ostatnie lata zwiększane, ale ratownictwo medyczne finansowane jest bezpośrednio z budżetu państwa i podwyżek nie mieliśmy od kilku lat – wyjaśnia Jacek Gawłowski.

Jeżeli akcja protestacyjna nie przyniesie skutku, ratownicy medyczni nie wykluczają pikiet przed urzędami wojewódzkimi i Ministerstwem Zdrowia.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

strajk ratownik medyczny ratownicy
icon-comment

Skomentuj ten wpis