Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Rodzina tematem Świętokrzyskich Dni Profilaktyki

Konferencja dotycząca sytuacji polskich rodzin rozpoczęła Świętokrzyskie Dni Profilaktyki. W ramach inicjatywy odbędzie się szereg spotkań w szkołach, a także festyny, konferencje i konkursy o tematyce profilaktycznej.

Autor: Iwona Murawska

15.05.2017 13:43

image konferencja inaugurująca Świętokrzyskie Dni Profilaktyki Fot. / Świętokrzyski Urząd Wojewódzki

Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski podkreśliła, że ważnym aspektem prawidłowego funkcjonowania rodziny jest jej sytuacja ekonomiczna. Przypomniała,  że najwięcej pieniędzy rządowego programu „Rodzina 500 plus” na pierwsze dziecko, było wypłaconych właśnie w województwie świętokrzyskim.

- To świadczy o tym, z jakimi finansowymi trudnościami borykały się świętokrzyskie rodziny - stwierdziła Agata Wojtyszek.

Jak podkreślał Krzysztof Słoń, senator Prawa i Sprawiedliwości, dzięki poprawie sytuacji ekonomicznej polskich rodzin zmniejszy się z pewnością problem eurosieroctwa.

- W tej chwili nie ma już takiego przymusu ekonomicznego do tego, by jedno z rodziców musiało pracować za granicą. Pozytywny jest także systematyczny spadek bezrobocia. W Świętokrzyskiem spadło ono poniżej 10 procent - dodaje Krzysztof Słoń.

Podczas konferencji inaugurującej Świętokrzyskie Dni Profilaktyki rozmawiano także o sposobach pomocy świętokrzyskim rodzinom, w których występuje przemoc. Jednym z nich jest telefon zaufania.

- Numer 195 25, czynny jest całą dobę - przypomina Grażyna Pisarczyk, kierownik Specjalistycznego Ośrodka Wsparcia w Kielcach. - Obserwuje się bardzo dużą falę np. samobójstw. Dlatego przy każdej możliwej okazji promujemy numer telefonu zaufania, który jest właśnie dla osób przeżywających kryzys. Miesięcznie pod ten numer dzwoni kilka, kilkanaście osób, którym staramy się pomóc, wskazać ścieżkę wyjścia z trudnej sytuacji - dodaje Grażyna Pisarczyk.

Podczas Świętokrzyskich Dni Profilaktyki specjaliści będą też przypominać, jak ważne jest podtrzymywanie rodzinnych więzi i jaką rolę powinna pełnić wiara w polskiej rodzinie.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Słoń PiS Agata Wojtyszek RK Kielce Świętokrzyskie Dni Profilaktyki