Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Rozpoczną zbiórkę na rzecz hospicjum

Fundacja imienia świętego Brata Alberta w Kielcach rozpocznie w niedzielę zbiórkę pieniędzy na dalsze prace budowlane hospicjum św. Matki Teresy z Kalkuty w Busku-Zdroju.

Autor: Kamil Włosowicz

10.05.2017 15:55

image Fot. / Radio Kielce

Zbiórka rozpocznie się w dekanacie wiślickim i będzie prowadzona do października w ponad 80 parafiach diecezji kieleckiej. Idea budowy hospicjum narodziła się kilkanaście lat temu z inicjatywy księdza Mariusza Kozy, ówczesnego kapelana buskiej lecznicy.

- Wznoszenie obiektu rozpoczęto dzięki składkom i darowiznom, ale okazało się to niewystarczające - mówi Jarosław Zatorski, koordynator budowy hospicjum. Jak dodaje, ostatnie prace budowlane prowadzone były w 2014 roku. - Datki, które zebraliśmy okazały się kroplą w morzu potrzeb. Do ukończenia prac budowlanych potrzebne jest jeszcze ponad 12 milionów złotych - powiedział.

Fundacja świętego Brata Alberta stara się o 8 milionów unijnego dofinansowania - dodaje Jarosław Zatorski. Jednocześnie zdecydowano się rozpocząć zbiórkę pieniędzy, która w części ma pokryć przewidziany w inwestycji wkład własny.

Za zgodą biskupa kieleckiego ks. Jana Piotrowskiego kwesta będzie prowadzona w parafiach znajdujących się na południu diecezji kieleckiej w powiatach: buskim, pińczowskim i kazimierskim oraz w ościennych gminach. Inwestycję wsparciem mają również objąć lokalne samorządy. Jak informuje burmistrz Buska-Zdroju, Waldemar Sikora - trwają rozmowy z władzami gmin i powiatów nad możliwością dofinansowania budowy hospicjum, ale - jak zaznacza - nie zapadły jeszcze wiążące decyzje w tej sprawie.

Z kolei wiceprezes fundacji św. Brata Alberta w Kielcach, Piotr Jaworski, tłumaczy, że w związku z dużym zapotrzebowaniem w Busku na tę formę pomocy fundacja otworzy hospicjum tymczasowe w pomieszczeniach buskiego szpitala. Placówka rozpocznie działalność 1 października.

Tymczasowe hospicjum w Busku-Zdroju na początku swojej działalności będzie w stanie pomieścić 15 pacjentów. Fundacja będzie prowadziła również hospicjum niestacjonarne i wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego. Będzie to pierwsza tego typu placówka w mieście.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

zbiórka pieniądze budowa hospicjum RK Kazimierza Wielka