Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Przyszpitalna szkoła zostaje. Dojdą także licealiści

Zarząd województwa świętokrzyskiego podjął decyzję o utrzymaniu przyszpitalnej szkoły dla pacjentów oddziału psychiatrycznego przy ul. Kusocińskiego w Kielcach. Zostanie ona dodatkowo poszerzona o edukację dla młodzieży w wieku licealnym. Projekty uchwał w tej sprawie zostaną przedstawione radnym sejmiku na najbliższej, majowej sesji.

Autor: Marlena Płaska

10.05.2017 15:16

image 25.08.2016 Kończą się remonty w starachowickich szkołach ponadgimnazjalnych Fot. Anna Ciesielska / Radio Kielce

Szkoła przyszpitalna przy ul. Kusocińskiego ma od 1 września być oddziałem Zespołu Szkół Specjalnych, działającego przy Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze. Dodatkowo, liceum będzie działać zarówno w Czarnieckiej Górze, jak i przy ul. Kusocińskiego w Kielcach - informuje Jacek Kowalczyk, dyrektor departamentu odpowiedzialnego za edukację w Urzędzie Marszałkowskim.

Młodzież w wieku licealnym nie była dotąd objęta opieką dydaktyczną. Teraz to się zmieni. Przy obu lecznicach będą działać zarówno podstawówka, liceum, jak i wygaszane zgodnie z reformą oświaty gimnazjum. W Czarnieckiej Górze nadal będzie też oddział przedszkolny. Takiej opieki nie potrzeba przy ul. Kusocińskiego. Przy obu oddziałach będą natomiast prowadzone zajęcia pozalekcyjne.

Samorząd województwa wystąpi też do miasta o przekazanie niewykorzystanej w tym roku subwencji oświatowej, która ułatwi prowadzenie przyszpitalnej szkoły przy Kusocińskiego - dodaje Jacek Kowalczyk.

Dzięki utworzeniu oddziału szkoły w Czarnieckiej Górze, uda się zaoszczędzić na kwestiach administracyjnych. Jednak będą potrzebne pieniądze na etaty dla nauczycieli. Znalezienie i zatrudnienie takich osób będzie największym wyzwaniem. Być może będą to nauczyciele, którzy dotąd pracowali przy szpitalu wojewódzkim. Jeśli to rozwiązanie się nie powiedzie, to samorząd województwa zorganizuje  konkurs na te stanowiska.

Województwo zobowiązało się przejąć i utrzymać nauczanie dla pacjentów wymagających długoterminowego leczenia po tym, jak gmina Kielce poinformowała o likwidacji przyszpitalnej szkoły przy ul. Kusocińskiego. Władze miasta nie chcą płacić za dalsze funkcjonowanie placówki, argumentując, że szpital przy Kusocińskiego jest oddziałem Świętokrzyskiego Centrum Psychiatrii, należącego do samorządu województwa.

Samorząd województwa szacuje, że działalność szkoły przy ul. Kusocińskiego będzie kosztować kilkaset tysięcy złotych rocznie. Prawdopodobnie koszty uda się pokryć z subwencji oświatowej.

W ubiegłym roku szkolnym obowiązek edukacji w szkole przyszpitalnej przy ul. Kusocińskiego realizowało 137 pacjentów.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Szkoła opieka psychiatryczna RK Kielce