Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ostatnia droga Henryka Kasprzyka, byłego żołnierza AK

Rodzina, przyjaciele i mieszkańcy Kielc pożegnali dzisiaj Henryka Kasprzyka, byłego żołnierza Armii Krajowej, więźnia obozów koncentracyjnych Gross Rosen i Buchenwald. Zmarły był ojcem Jana Józefa Kasprzyka, p.o. szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Autor: Monika Miller

05.05.2017 15:21

image 05.05.2017 Kielce. Katedra. Pogrzeb Henryka Kasprzaka, żołnierza Armii Krajowej. Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Przewodniczący nabożeństwu- ojciec Eustachy Rakoczy z Jasnej Góry podkreślił, że prawdziwy żołnierz nie umiera, tylko odchodzi z szeregu. - Jesteśmy świadkami jego ostatniej zmiany warty – dodał kapłan.

Wśród osób wspominających Henryka Kasprzyka był senator Jarosław Rusiecki. Jak mówił, oczywiste jest, że ludzie tamtego pokolenia odchodzą, ale Polacy muszą brać przykład z ich siły i odwagi, którą wykazywali się na co dzień - We właściwym świetle pokazywany jest autorytet ludzi, którzy oddawali swoje życie za ojczyznę. Oni byli gotowi cierpieć w okresie okupacji niemieckiej i w obozach koncentracyjnych. Henryk Kasprzyk jest tego najlepszym przykładem – powiedział senator.

W uroczystościach brała także udział poseł PiS Maria Zuba, która - choć osobiście nie znała Henryka Kasprzyka - przyszła na pogrzeb z szacunku dla jego syna. – Osoba, która tak dobrze wychowała potomka zasługuje na ogromne słowa uznania. Podczas modlitwy jest moment na podziękowanie ojcu Henrykowi za syna Jana – powiedziała.

Senator Krzysztof Słoń podkreślił, że podczas pogrzebu można podziękować zmarłemu za walkę o wolną Polskę. – Nie możemy być obojętni na to co działo się podczas drugiej wojny światowej i na to, co działo się w czasach komunistycznego zniewolenia. Musimy pamiętać o naszej tradycji i bohaterach – powiedział. Henryk Kasprzyk miał 92 lata.

Jego ciało spoczęło na Cmentarzu Nowym w Kielcach.

Galeria zdjęć Kielce. Katedra. Pogrzeb Henryka Kasprzaka, żołnierza Armii Krajowej (05.05.2017) [Zdjęcia: 16]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Maria Zuba Krzysztof Słoń Jarosław Rusiecki RK Kielce Henryk Kasprzyk