Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Prezydent RP chce referendum ws. zmian w Konstytucji [KOMENTARZE]

Prezydent RP Andrzej Duda podczas uroczystości Święta Narodowego 3 maja zapowiedział debatę konstytucyjną i referendum. Miałoby do niej dojść w przyszłym roku - w 100-lecie odzyskania niepodległości. Jak mówił prezydent, naród polski powinien się wypowiedzieć, co do przyszłości ustrojowej swojego państwa, wyrazić opinię na temat m.in. roli prezydenta, Sejmu i Senatu.

Autor: Katarzyna Podraza , Monika Miller

03.05.2017 16:41

image Prezydent RP Andrzej Duda z wizytą w Staszowie (30 marca 2017 r.) Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Komentując słowa prezydenta Andrzeja Dudy, świętokrzyski poseł PiS Krzysztof Lipiec powiedział, że bardzo cieszy się z tej deklaracji. Jego zdaniem, obecna Konstytucja powinna ulec modyfikacjom, ponieważ jest w niej wiele rzeczy niedopowiedzianych. - To musi znaleźć odzwierciedlenie w zapotrzebowaniu na nową wizję Polski, a w konsekwencji na temat funkcjonowania wszystkich władz konstytucyjnych. Jak podkreślił, jest dużo zastrzeżeń w stosunku do władzy sądowniczej, która musi być w Konstytucji w sposób jednoznaczny ukierunkowana, tak, aby miała nas sobą kontrolę społeczną, podobnie jak pozostałe władze- zaznaczył.

Liderka świętokrzyskiej Platformy Obywatelskiej, Marzena Okła - Drewnowicz pytana o deklarację prezydenta RP w sprawie referendum konstytucyjnego stwierdziła, że trudno jej się w tej chwili wypowiadać w tej sprawie. - Boję się, że z Konstytucji zniknie trójpodział władzy, więc nie wiem jaka będzie propozycja i czego tak naprawdę to referendum miałoby dotyczyć - powiedziała.

Adam Cyrański z Nowoczesnej Ryszarda Petru uważa, że dzisiaj wola obywateli nie jest realizowana. - Niejednokrotnie to większość parlamentarna, a nie większość narodu narzuca nam swoje widzenie świata i dzieli. Dzisiaj konieczne jest połączenie wszystkich Polaków, dlatego jest za zmianami w Konstytucji, ale wszelkie poprawki muszą być poprzedzone społeczną debatą - dodał.

Senator PiS Krzysztof Słoń odnosząc się do deklaracji prezydenta RP stwierdził, że to co się wydarzyło 20 lat temu wymaga zmian. - Musimy dostosować ten dokument do czasów współczesnych, do tego co się w tej chwili dzieje w naszym kraju i poza jego granicami. Konstytucja to jest też dokument niezwykle istotny ze względu także na suwerenność Polski- podkreślił senator Słoń.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że Polacy mają prawo się wypowiedzieć, czy konstytucja obowiązująca od 20 lat powinna zostać zmieniona. Dodał, że udział w debacie powinien dotyczyć nie tylko elit, lecz także narodu.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec Krzysztof Słoń Marzena Okła-Drewnowicz Adam Cyrański Konstytucja RP