Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Festiwal Smaków w Tokarni

Kuchnia w roli głównej na rozpoczynającym się dziś w Parku Etnograficznym w Tokarni II Festiwalu Smaków, który wraz z Muzeum Wsi Kieleckiej i Urzędem Marszałkowskim organizuje redakcja „Echa Dnia”.

Autor: Stanisław Blinstrub , Ewa Okońska

30.04.2017 09:10

image 28.8.2016 Tokarnia. Święto chleba Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

Dziś i jutro w skansenie królować będą potrawy z różnych części regionu świętokrzyskiego. Przywiozą je do Parku Etnograficznego koła gospodyń wiejskich i właściciele gospodarstw agroturystycznych, laureaci konkursów kulinarnych.

- Serwowane będą m.in. pierogi, żurek, kapusta z grochem i kugiel oraz różnego rodzaju nalewki, czyli wszystkie smaki ze Świętokrzyskiego - mówi Beata Ryń z Muzeum Wsi Kieleckiej.

- Nikt nie pozostanie głodny - zapewnia Stanisław Wróbel, redaktor naczelny „Echa Dnia”.

W Tokarni zaparkuje TIR znanej polskiej firmy, producenta przypraw z przekąskami, serwowanymi przez znanego mistrza Kuchni Roberta Sowę.

- Firma przygotowała też Koło Fortuny, w którym każdy wygrywa - dodaje szef gazety.

Podczas Festiwalu Smaków odbędzie się też konkurs kulinarny Świętokrzyski Mistrz Kuchni, w którym zmierzą się zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy.

Impreza w skansenie odbędzie się dziś i jutro w godzinach od 10.00 do 20.00.

Jednocześnie Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza na Przegląd Piosenki Folklorystycznej, a 1 maja na Przegląd Zespołów Weselnych - Plebiscyt Scyzoryki oraz na galę plebiscytu Najlepsze Lokale Województwa Świętokrzyskiego. II Festiwal Smaków to największy w regionie kiermasz produktów oraz potraw świętokrzyskich.

Z ulicy Żytniej w Kielcach do Tokarni kursuje od dziś weekendowy autobus miejski linii T.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

skansen Tokarnia Muzeum Wsi Kieleckiej RK Kielce