Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Anemia to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych noworodków

Panuje powszechne przekonanie, że niedokrwistość, czyli anemia, może dotyczyć osób, które intensywnie się odchudzają. Tymczasem anemia, to jeden z najczęstszych problemów zdrowotnych noworodków. O tym jakie są jej objawy, przyczyny występowania i sposoby leczenia rozmawiamy z dr Anną Kondałą – Chojnacka, pediatrą, kierownikiem oddziału neonatologii i patologii intensywnej terapii noworodka w Świętokrzyskim Centrum Matki i Noworodka w Kielcach.

Autor: Iwona Murawska

24.04.2017 14:59

image Anna Kondała-Chojnacka, pediatra Fot. Robert Felczak / Radio Kielce
Komentarze

- Kiedy można mówić o anemii?

To taki stan chorobowy, kiedy wartości hemoglobiny i czynników morfologicznych krwi spadają poniżej określonej dla wieku normy. Każdy z nas rodzi się ze zwiększoną ilością zarówno wartości hemoglobiny, czerwonych krwinek i hematokrytu. Te trzy czynniki określają, czy można mówić o anemii. Dla noworodka norma prawidłowych wartości morfologicznych krwi to jest  hemoglobina nawet w granicach 18 – 19 gram procent. To znaczne większe wartości niż w przypadku osób dorosłych, gdzie dla kobiet norma wynosi 13,5 gram procent hemoglobiny, a dla mężczyzn o jeden gram procent więcej.

- Wiadomo, że starsze dzieci, nastolatki chcąc ładniej wyglądać odchudzają się, co może wywołać anemię. Ale anemia u małych dzieci?

Niedokrwistość fizjologiczna występuje u zdrowego noworodka do drugiego, trzeciego miesiąca życia. Ona praktycznie nigdy nie wymaga leczenia. Mija samoistnie, w miarę zmian warunków pracy szpiku kostnego produkującego elementy morfologiczne krwi. Można powiedzieć, ze ta fizjologiczna anemia jest procesem adaptacyjnym.

- Czyli im starsze niemowlę, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że będzie cierpiało na anemię?

Tak, ponieważ dostaje już produkty żywnościowe bogate w żelazo, a ponadto ich dieta jest bardziej urozmaicona, co umożliwia zapobieganie anemii.

- Kiedy rodzić może podejrzewać, że jego dziecko ma anemię?

Tych objawów jest bardzo dużo. To, co może zwrócić uwagę rodzica to bladość cery, bladość małżowin usznych, blade spojówki i śluzówki, ale również łatwe męczenie się dziecka, bądź rozdrażnienie. Objawami anemii u dziecka są także nadżerka w kącikach ust, częste infekcje, brak apetytu, dziecko wolniej rośnie lub traci na wadze oraz senność i apatia. Wszystkie te objawy zależą od stopnia zaawansowania niedokrwistości.

- Jak leczona jest anemia u niemowląt?

Niedokrwistość może prowadzić do spowolnienia rozwoju dziecka, niedotlenienia tkanek, dlatego konieczne jest poddanie dziecka terapii. Malec powinien przyjmować dużo żelaza, które znajduje się przecież w wielu produktach spożywczych. Poprawę uzyskujemy po około  dwóch tygodniach stosowania preparatu żelaza. Natomiast dziecko powinno te preparaty przyjmować jeszcze przez dwa, trzy miesiące. One muszą być wzbogacone również o witaminę C i B6 oraz kwas foliowy.     

icon-tag

Tagi do tego wpisu

zdrowie ogólne
icon-comment

Skomentuj ten wpis