Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Bezdech senny, czyli koszmar nocny

Coraz więcej Polaków cierpi na obturacyjny bezdech senny. 10 lat temu na tę dolegliwość chorowało 1,5 mln osób, podczas gdy obecnie prawie 4 mln osób. Bezdech pojawia się, gdy dochodzi do nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych, ale w grupie podwyższonego ryzyka są także osoby starsze i otyłe.

Autor: Iwona Murawska

22.04.2017 09:14

image 22.11.2016. Beata Wożakowska-Kapłon Fot. Kamil Król / Radio Kielce
Komentarze

Jak informuje profesor Beata Wożakowska – Kapłon, kierownik I Kliniki Kardiologii i Elektroterapii w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach, objawami bezdechu sennego jest m.in. głośne, nieregularne chrapanie przerywane nagłą ciszą, czy nagłe wybudzenie ze snu połączone często z uczuciem braku powietrza. - Bezdech jest chorobą rzadko rozpoznawalną. Diagnozowany jest zazwyczaj przy okazji innych schorzeń, np. nadciśnienia tętniczego, zaburzeń rytmu i niewydolności serca. Czasami także przy okazji wypadku samochodowego, gdy kierowca zasypia podczas jazdy z powodu choroby – wyjaśnia profesor Beata Wożakowska – Kapłon.

Nie ma skutecznego farmakologicznego leczenia bezdechu sennego. Natomiast zapobiec skutkom tej choroby można poprzez zakładanie na noc specjalnego aparatu. Michał Kowalski z firmy produkującej taki sprzęt wyjaśnia, że bezdech senny jest chorobą przewlekłą, natomiast dzięki aparatowi chory może zmniejszyć jej objawy. - Maska zakładana na nos lub na nos i usta podczas snu pacjenta pompuje ciśnienie do dróg oddechowych co powoduje, że w gardle jest wyższe ciśnienie niż atmosferyczne. Dzięki temu drogi oddechowe nie zapadają się, ponieważ są rozpychane przez to ciśnienie – wyjaśnia Michał Kowalski.

Osoby cierpiące na bezdech powinny zmienić tryb życia, zredukować masę ciała, przyjmować korzystną pozycję w czasie snu, unikać alkoholu, leków uspakajających oraz leczyć choroby współistniejące.

Na temat bezdechu, a także schorzeń układu sercowo – naczyniowego rozmawiają w Kielcach specjaliści podczas dwudniowej ogólnopolskiej konferencji kardiologicznej.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

zdrowie ogólne RK Kielce
icon-comment

Skomentuj ten wpis