Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Zachęcali do wykonywania badań profilaktycznych

Podczas spotkania w Klubie Seniora przy ulicy Naruszewicza w Kielcach zachęcano kobiety do wykonywania badań profilaktycznych. Justyna Szczęsna, koordynator projektu „Jestem kobietą, więc idę. Mammografia” informuje, że celem spotkania było przede wszystkim uświadomienie paniom, jak ważne jest wykonywanie zarówno mammografii, jak i cytologii.

Autor: Iwona Murawska

20.04.2017 19:18

image 19.7.2016 Kielce. Słuchobus - kielczanie bezpłatnie badają słuch. Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce
Komentarze

- Uczymy kobiety, jak prawidłowo wykonać badanie piersi oraz wskazujemy im, gdzie bezpłatnie mogą z takiego badania skorzystać. Jednocześnie tłumaczymy, że badanie nie oznacza od razu wykrycia w piersi guza i że nie należy się go bać – dodaje Justyna Szczęsna. W spotkaniu udział wzięła m.in. Krystyna Szymaniak. – Jestem w gronie ryzyka zachorowania na raka piersi, dlatego przyszłam na to spotkanie. Mammografię staram się wykonywać systematycznie. Niestety nie wszystkie moje koleżanki tak robiły i dziś już ich z nami nie ma – dodaje Krystyna Szymaniak.

W województwie świętokrzyskim - tak jak w całym kraju - wzrasta zachorowalność na raka piersi. Jednocześnie spada liczba zgonów z powodu tego nowotworu. W 2012 roku w województwie świętokrzyskim na raka piersi zachorowało 472 kobiet. W wyniku tej choroby zmarło 170. Natomiast w 2013 roku analogicznie było to 535 i 163 pań.

Kolejne spotkanie w ramach akcji, której współorganizatorem jest Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Kielcach, odbędzie się 27 kwietnia w siedzibie Polskiego Związku Głuchych przy ulicy Wiśniowej 6.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

profilaktyka mammografia
icon-comment

Skomentuj ten wpis