Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Polacy chętnie sięgają po leki

Polacy bardzo chętnie sięgają po leki bez recepty. Zażywamy tabletki przeciwbólowe, obniżające poziom stresu czy ułatwiające zasypianie. Dużym zainteresowaniem cieszą się także suplementy diety. Śmiało można mówić o panującej w społeczeństwie lekomanii i suplementomanii.

Autor: Magdalena Sitek

20.04.2017 18:34

image Marek Jędrzejczak Fot. Karol Żak / Radio Kielce
Komentarze

O tym dlaczego zażywamy tak dużo leków rozmawiamy z doktorem farmacji Markiem Jędrzejczakiem.

Czy Polacy zażywają więcej leków niż nasi sąsiedzi z UE?

Zdecydowanie tak. Znajdujemy się w czołówce społeczeństw najchętniej i najczęściej sięgających po leki przeciwbólowe bez recepty. Rywalizują z nami jedynie Francuzi. Od lat obserwujemy jak zmienia się ta pozycja lidera. Raz na pierwszym miejscu są Polacy, drugi raz Francuzi i tak na zmianę. Wpływ na to bez wątpienia ma wszechobecna reklama leków oraz suplementów diety. W 2015 roku na reklamę leków firmy w Polsce wydały 4 miliardy 300 milionów złotych. Jest to największy rynek reklamowy spośród wszystkich.

Co może oznaczać dla naszego organizmu branie różnych leków bez recepty ?

Lek jest dobrodziejstwem, bo pomaga nam przetrzymać sytuację trudną -na przykład ból. Nadużywanie tych produktów prowadzi jednak do chorób polekowych. Kilkanaście procent przyjęć do szpitali wynika z działań niepożądanych leków, często przy przedawkowaniu z działań toksycznych.

Po leki bez recepty sięgają także osoby przewlekle chore np. : na cukrzycę, nadciśnienie czy różne alergie. Czy jest to bezpieczne?

To jest kolejny problem-pacjenci przewlekle chorzy. Niestety często jest tak, że pacjenci leczący się na konkretne schorzenia nie informują specjalistów z innych dziedzin o tym jakie leki już przyjmują. To jest bardzo duży błąd. W większości krajów UE kwestie koordynacji terapii przejęli farmaceuci. U nas są to kwestie nowe. Największą wiedzę na temat farmakoterapii mają farmaceuci. Oni znają się na lekach, znają losy leków w ustroju, ich mechanizmy oraz to jak wpływają na siebie w ustroju.

Mówi się ostatnio o opiece farmakologicznej. Pacjenci przychodzący do apteki po leki powinni rozmawiać z farmaceutami, informować ich o tym jakie leki przyjmują oraz czego potrzebują. Przyjmuje się , że trzy leki przyjmowane równocześnie nie powinny dawać interakcji, ale przyjmowanie kolejnych zawsze będzie dawać jakąś interakcję. Będzie dochodziło albo do osłabienia działania niektórych leków albo do ich wzmocnienia. Może także dochodzić do działań toksycznych.

Dodając do tego jeszcze leki bez recepty lub suplementy diety często pacjenci niweczą wieloletnie terapie mające zwalczać choroby przewlekłe.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

farmaceutyki RK Zdrowie RK Kielce
icon-comment

Skomentuj ten wpis