Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Prestiżowe wyróżnienie dla Świętokrzyskiego Sztetla

Świętokrzyski Sztetl z Chmielnika otrzymał Medal Powstania w Getcie Warszawskim. Prestiżowe wyróżnienia są co roku przyznawane przez Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej na wniosek dyrektora Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Autor: Marlena Płaska

20.04.2017 16:39

image „Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Otrzymują je osoby lub organizacje kultywujące pamięć o wielowiekowym wkładzie Żydów w rozwój Polski, podtrzymujące pamięć o wspólnym oporze i walce przeciwko okupantom hitlerowskim, a także walczące z przejawami ksenofobii, nacjonalizmu i antysemityzmu.

Świętokrzyski Sztetl został doceniony za liczne inicjatywy, upowszechniające pamięć o Żydach. Są to np. koncerty, wystawy, konferencje, Spotkania z Kinem o Żydowskich Wątkach i konkurs „Nasi sąsiedzi – Żydzi”, w którym młodzież dokumentuje relacje osób, które pamiętają żydowskich sąsiadów.

Chmielnicki ośrodek od pięciu lat upowszechnia wiedzę o kulturze, rozwoju gospodarczym i społecznym oraz tradycji ponad stu dawnych sztetli, czyli polsko - żydowskich miasteczek dawnego regionu kieleckiego.

Medale wręczono w ramach obchodów 74. rocznicy powstania w Getcie Warszawskim.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Nagroda Świętokrzyski Sztetl Żydzi RK Kielce