Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Osteoporoza to cichy i podstępny zabójca kości

Osteoporoza to podstępna choroba, często nie dająca żadnych objawów. Nazywana jest także cichym zabójcą kości. Na temat tego schorzenia rozmawiamy z dr n. med. Arkadiuszem Grankiem, ortopedą, kierownikiem odcinka chirurgii urazowej w Szpitalu Kieleckim.

Autor: Iwona Murawska

13.04.2017 14:19

image ortopeda dr Arkadiusz Granek Fot. Karol Żak / Radio Kielce
Komentarze

- Wiadomo, że osteoporoza to ubytek kości. Ale na czym dokładnie polega ta choroba?

O osteoporozie mówimy wtedy, gdy w kościach pacjenta ortopeda stwierdzi ubytek jakościowy. Zmniejsza się gwałtownie gęstość kości oraz zaburza się architektura kości. Kość zbudowana jest z części gąbczastej, która wypełnia kość i części korowej. Te dwie części stanowią o dobrej funkcji podporowej kośćca. Najczęściej dochodzi do ubytku części gąbczastej.

- Która płeć jest bardziej narażona na zachorowanie?

Osteoporoza dotyka ludzi obojga płci, jednak częściej zdarza się u kobiet niż u mężczyzn. Częstość jej występowania wyraźnie rośnie u osób, które przekroczyły 60. rok życia. 

- Dlaczego wiek gra w przypadku tej choroby tak dużą rolę?

Ma to związek z tym, że starszy organizm nie przyswaja tak wapnia, nie produkuje witamy D 3, jak w przypadku osób młodych. Często są to też nawyki, czyli jednostronna dieta i brak ruchu. Na wystąpienie osteoporozy ma też wpływ palenie papierosów, alkohol oraz zbyt mało czasu spędzanego na słońcu.  

- Jakie są objawy osteoporozy?

Symptomy osteoporozy zależne są od liczby i obszaru złamań. Złamanie przedniej krawędzi kręgu może przebiegać bez symptomów, pacjent nie czuje wówczas bólu, lub skąpoobjawowo w postaci dyskomfortu przy staniu lub siadaniu. Częściej początek dolegliwości objawia się ostrym bólem, pojawiającym się nagle, niespodziewanie, przy codziennych lekkich wysiłkach. Ruchy kręgosłupa są bardzo ograniczone. Ból nasila się przy kaszlu czy kichaniu. Chory potrafi dokładnie zlokalizować ból. Często złamaniom towarzyszy utrata apetytu, wzdęcia brzucha. Przyjmowanie pokarmów daje uczucie pełności w nadbrzuszu i nasila ból w miejscu złamania.

- Osteoporoza, to niestety choroba przewlekła.

Tak. Natomiast celem leczenia jest zachowanie masy kostnej powyżej „progu złamań”. Stosuje się wiele środków farmaceutycznych. Chorzy leczeni tymi środkami muszą być pod stałą kontrolą lekarza. Na dobre leczenie składa się dobra współpraca lekarza i pacjenta. Niektóre leki przepisywane w osteoporozie trzeba zażywać przez wiele lat, podobnie jest z profilaktyką, którą trzeba zachowywać do końca życia. Jednak odpowiednio dobrany sposób leczenia może całkowicie zmniejszyć ryzyko złamań i utrzymywać sprawny układ ruchu do starości.

- To choroba groźna, bo prowadzi nie tylko do złamań kości i ogromnego bólu.

Tak. Osteoporoza prowadzi także do zaniku mięśni, większego ryzyka zakażenia, odleżyn, czy zatoru płuc.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

osteoporoza zdrowie ogólne Warto wiedzieć
icon-comment

Skomentuj ten wpis