Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kim jest fizyk medyczny?

O roli fizyka medycznego w procesie radioterapii rozmawiamy z fizykiem medycznym Krzysztofem Lisem – kierownikiem Zakładu Fizyki Medycznej ŚCO.

Autor: Magdalena Sitek

12.04.2017 17:20

image Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce
Komentarze

Kim jest fizyk medyczny?

Fizyk medyczny nie jest lekarzem, natomiast bardzo ściśle z lekarzem współpracuje. Bez tej współpracy ani fizyk medyczny ani lekarz nie daliby rady nic zrobić. Nie tylko leczenie nie byłoby skuteczne, ale pacjent w ogóle nie zostałby wyleczony. Pacjent po pierwszym spotkaniu z lekarzem zostaje poddany po opiekę fizyków medycznych, którzy w oparciu o wyniki badań przygotowują cały proces leczenia chorego. Po jego zakończeniu pacjent wraca pod opiekę lekarza oraz techników elektro radiologii, którzy wykonują cały proces napromieniania. Mówiąc konkretnie - współpracujemy z lekarzami radioterapii i to od nich otrzymujemy zlecenia dla naszych pracowników.

-Co dzieje się z pacjentem po zakwalifikowaniu go na radioterapię?

Pacjent pierwsze co ma wykonywane to unieruchomienie. Jest to bardzo ważne, ponieważ radioterapia jest terapią celowaną bardzo ściśle. Musimy trafić tą wiązką promieniowania bardzo dokładnie w konkretne miejsce tak by zniszczyć nowotwór. Dlatego zanim zaczniemy musimy pacjenta tak ułożyć na łóżku pod akceleratorem, żeby się jak najmniej poruszał, a najlepiej gdyby w ogóle się nie poruszał. Dlatego pierwsze miejsce do którego pacjent trafia to jest modelarnia. Są tam przygotowane maseczki. Następnie chory trafia na tomografię, jest to taka tomografia specjalna do planowania leczenia. Dopiero obrazy tomograficzne, które tam zostaną wykonane trafiają do fizyków medycznych oraz lekarzy radioterapeutów. To właśnie lekarze radioterapeuci muszą dokładnie określić położenie nowotworu oraz położenie organów krytycznych, które należy oszczędzić w czasie napromieniania żeby ich nie uszkodzić.

Czym jest radioterapia i brachyterapia?

Radioterapia jest pojęciem bardzo ogólnym. Dzielimy ją na teleradioterapię i brachyterapie. Teleradioterapia polega na leczeniu wiązką promieniowania z zewnątrz czyli źródło znajduje się na zewnątrz pacjenta. Brachyterapia z kolei, polega na leczeniu od wewnątrz czyli źródło znajduje się na czas leczenia wewnątrz organizmu. W zależności jak leczenie się odbywa jest odpowiednio planowane.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

onkologia
icon-comment

Skomentuj ten wpis