Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Świętokrzyska kolej to podstawa

Jednym z najważniejszych zadań dla świętokrzyskich parlamentarzystów jest przywrócenie znaczenia gospodarczego i transportowego dla linii kolejowych województwa świętokrzyskiego. Jak powiedziała posłanka PiS Maria Zuba, ważną rolę w tym procesie mają do spełnienia samorządowcy, którzy powinni zgłaszać jakie inwestycje kolejowe są kluczowe dla ich regionu.

Autor: Wiktor Dziarmaga

11.04.2017 15:53

image 10.05.2016 Skarżysko Kamienna. Prezentacja nowego pociągu Acatus Plus. Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Włodzimierz Żmuda, Członek Zarządu PKP PLK poinformował, że w województwie świętokrzyskim  zaplanowano 9 inwestycji o łącznej wartości 1,5 mld zł.

Prace mają być realizowane w ramach Krajowego Programu Kolejowego. Efektem będą krótsze podróże między dużymi ośrodkami. Po modernizacji linii nr 25 odcinek Skarżysko- Kamienna - Ostrowiec Świętokrzyski będzie można pokonać w około 28 min krócej, w czasie 26 min. Natomiast po zakończeniu prac na linii nr 8 czas podróży ze Skarżyska do Kozłowa skróci się o 20 min do około półtorej godziny.

Krzysztof Mamiński prezes PKP SA stwierdził, że w obecnej perspektywie unijnej zmodernizowany zostanie dworzec w Skarżysku-Kamiennej. Planowana jest gruntowna przebudowa obiektu oraz terenu przyległego. Do roku 2023 wyremontowane zostaną także obiekty w Suchedniowie, Jędrzejowie i Sędziszowie. Prezes zadeklarował również, że będą kontynuowane rozmowy dotyczące modernizacji dworca kolejowego w Kielcach w wariancie z parkingiem nad torami.

Poseł PiS Krzysztof Lipiec stwierdził, że rozbudowa linii kolejowych w naszym województwie sprawi, że ponownie stanie się ono otwarte na świat. Jak dodał, z gospodarczego punktu widzenia szczególnie istotna jest modernizacja linii 25 łączącej Skarżysko, Starachowice i Ostrowiec Świętokrzyski.

Także zdaniem senatora Krzysztofa Słonia ważne jest też to aby w województwie realizowane były kolejne ambitne pomysły. Jednym z nich ma być połączenie kolejowe Buska Zdroju z Tarnowem oraz otwieranie się w kierunku południowo wschodnim.

Więcej o inwestycjach kolejowych w naszym regionie w jutrzejszej Rozmowie Dnia o 8.30. Gościem będzie Maria Zuba.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Skarżysko-Kamienna Krzysztof Lipiec Maria Zuba Krzysztof Słoń kolej pociąg RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Kielce