Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wierni wyruszają na szlak. Ekstremalnie na Święty Krzyż

W najbliższych dniach w całym regionie odbędą się niezwykłe Drogi Krzyżowe. Dziś ulicami Kielc przejdzie najstarsza kielecka Droga Krzyżowa.

Autor: Grażyna Szlęzak-Wójcik , Marlena Płaska , Kamil Włosowicz , Tomasz Piwko

07.04.2017 12:39

image III Nocna Droga Krzyżowa z Kielc na Święty Krzyż Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Wierni spotkają się o godzinie 17 w kościele Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny przy ul. Urzędniczej na mszy św. pod przewodnictwem biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego. Następnie wspólnie przejdą na Karczówkę rozważając po drodze stacje Drogi Krzyżowej. Także dziś około tysiąca osób wyruszy z kilku miejscowości, by rozważać stacje nocą, pokonując kilkadziesiąt kilometrów w ekstremalnych warunkach.

Opatów, Klimontów

Ponad 400 osób wyruszy w taką trasę z Opatowa i Klimontowa na Święty Krzyż.

- W Opatowie spotkanie rozpocznie się mszą świętą u ojców bernardynów o godzinie 20 -   zapowiada koordynator Łukasz Skórski.

Grupa opatowska pokona 34 kilometrów, a klimontowska 50 kilometrów. Marsz zajmie około 10 godzin. Organizatorzy sprawdzili trasę i przestrzegają, że z powodu wycinki można się spodziewać błota, wody i powalonych drzew. W trasę trzeba zabrać latarkę, jedzenie, w tym gorzką czekoladę i gorący napój. Niektórym pomagają też kijki do nordic walking. Po dotarciu na miejsce pątnicy wezmą udział we wspólnej mszy świętej około godziny 9.

Ostrowiec Świętokrzyski

Ekstremalna droga krzyżowa na Św. Krzyż wyruszy też z Ostrowca Świętokrzyskiego. Jak poinformował ksiądz Jan Sarwa, proboszcz Parafii Świętego Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim, dziś o godzinie 21 zostanie odprawiona msza święta w kolegiacie Świętego Michała, po której ponad 200 wiernych z całego miasta wyruszy w tak zwaną Ekstremalną Drogę Krzyżową. Nad pielgrzymami będą czuwali księża i harcerze.

Jak dodał proboszcz Jan Sarwa, podczas tegorocznej drogi krzyżowej, pielgrzymi nie wyruszą w jednej zwartej kolumnie. Każdy indywidualnie i w swoim tempie, gdzie będzie uważał za słuszne, zatrzyma się i rozważy w milczeniu kolejną stację drogi krzyżowej. Wszyscy pielgrzymi powinni dotrzeć na Święty Krzyż między godziną 6 a 7 rano.

Z kolei jutro odbędzie się Miejska Droga Krzyżowa. O godzinie 15 w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego na osiedlu Ogrody zostanie odmówiona koronka do Bożego Miłosierdzia, po czym pielgrzymi wyruszą do parafii Matki Odkupiciela na osiedlu Rosochy, gdzie znajduje się Krzyż Ostrowiecki, do którego każdego roku są odprawiane drogi krzyżowe.

Kazimierza Wielka, Skalbmierz

W niedzielę o godzinie 18:30 Droga Krzyżowa przejdzie ulicami Kazimierzy Wielkiej. Pątnicy wyruszą z kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, a zakończą nabożeństwo w świątyni Miłosierdzia Bożego.

Z kolei ze Skalbmierza wyruszy dziś (piątek) 4. Nocna Droga Krzyżowa. Poprzedzi ją msza święta o godzinie 18. Pątnicy przejdą 28-kilometrowy odcinek do Bazyliki Grobu Bożego w Miechowie. Jak informuje proboszcz skalbmierskiej parafii, ksiądz Marian Fatyga nocny marsz będzie okazją do modlitwy oraz jedności z Bogiem i drugim człowiekiem. Jak tłumaczy, rozważania drogi krzyżowej będą nawiązywały do życiorysu i spuścizny św. Brata Alberta Chmielowskiego. Hasłem przewodnim naszej wędrówki będą słowa św. Brata Alberta „Być dobrym jak chleb”.

- W dzisiejszym świecie, gdzie pędzimy za wszystkim i walczymy o wszystko, człowiek może zgubić gdzieś po drodze istotę dobroci, dlatego chcemy poprzez nasze rozważanie odpowiedzieć sobie na pytanie: co znaczy dzisiaj być dobrym - wyjaśnia duchowny.

Według ks. Mariana Fatygi przesłanie św. Brata Alberta Chmielowskiego stanie się inspiracją do wewnętrznej przemiany oraz pozwoli stać się empatycznym i skorym do pomocy drugiemu człowiekowi.

Skarżysko-Kamienna

Dwie Ekstremalne Drogi Krzyżowe wyruszą w piątek ze Skarżyska-Kamiennej. Po mszy świętej o godzinie 18 z kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Skarżyska-Kamiennej pątnicy wyruszą na jedną z dwóch przygotowanych tras. Pierwsza, o długości 45 km, obchodzi miasta i kończy się w Rejowie. Druga, mająca 33 km, zmierza w stronę Lipowego Pola.

Proboszcz parafii franciszkanów ojciec Rafał Kołodziejski informuje, że pielgrzymi pójdą samotnie lub w małych grupkach. Pokonają trasę w milczeniu, zdani wyłącznie na siebie i własne siły.

- Podczas marszu rozważać będą 14 stacji Męki Pańskiej, zmagając się z bólem i zmęczeniem. Ćwiczenia fizyczne i duchowe są próbą sprawdzenia siebie, ale także doświadczeniem wiary i refleksji nad nią - dodał ojciec Rafał Kołodziejski.

Sandomierz

W diecezji sandomierskiej odbywają się tzw. stacyjne drogi krzyżowe. Kilka lat temu zainicjował je biskup sandomierski Krzysztof Nitkiewicz na wzór rzymskich nabożeństw pasyjnych. Dziś stacyjna droga krzyżowa odbędzie się o godzinie 17 w parafii św. Józefa w Sandomierzu.

Z kolei jutro wierni przejdą ulicami miasta. Sandomierska Droga Krzyżowa rozpocznie się po Koronce do Miłosierdzia Bożego odprawianej o godzinie 15. Kolumna wyruszy z katedry na plac św. Wojciecha, m.in. ulicami Koseły, Słowackiego i Ogrodową.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Skarżysko-Kamienna Kazimierza Wielka Sandomierz Starachowice Święty Krzyż Droga Krzyżowa Skalbmierz Ostrowiec Świętokrzyski RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz RK Kielce