Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Pątnicy zmierzą się z bólem i zmęczeniem

Kilkaset osób weźmie w piątek udział w Ekstremalnych Drogach Krzyżowych w województwie świętokrzyskim. Pątnicy wyruszą m.in. z Nowego Kazanowa k. Końskich, ze Skarżyska Kamiennej, Ostrowca Świętokrzyskiego, Opatowa i Klimontowa. W Opatowie spotkanie rozpocznie się mszą św. w klasztorze Ojców Bernardynów o godz. 20.00. Następnie uczestnicy wyjdą w 34-kilometrową nocną wędrówkę. Trasę do klasztoru na Św. Krzyżu zaplanowano przez Zochcin, Łężyce i Bukowiany.

Autor: Marlena Płaska , Tomasz Piwko

06.04.2017 12:51

image 31.03.2017 Masłów. Droga Krzyżowa. Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Marsz zajmie ok. 10 godzin – zapowiada koordynator Łukasz Skórski. Organizatorzy sprawdzili trasę i przestrzegają, że z powodu wycinki można się spodziewać błota, wody i powalonych drzew. W trasę trzeba zabrać latarkę, jedzenie, w tym gorzką czekoladę i gorący napój. Niektórym pomagają też kijki do nordic walking.

Najdłuższą marszrutę- 50 kilometrów mają przed sobą uczestnicy, organizowanej po raz pierwszy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej z Klimontowa na Św. Krzyż. Grupa wyruszy po mszy św. zaplanowanej na godzinę 18.00. Organizatorzy podkreślają, że każdy bierze udział w wędrówce na własną odpowiedzialność. Po drodze doświadcza się bólu i ogromnego zmęczenia. Po dojściu grup z Ostrowca Św., Klimontowa i Opatowa, ok. godziny 9.00 na Św. Krzyżu rozpocznie się msza św. – dodaje Łukasz Skórski.

Podczas liturgii pielgrzymi skręcą niesiony przez siebie krzyż. Belkę poprzeczną przyniesie grupa klimontowska, a belkę pionową grupa opatowska. Po mszy krzyż zostanie umieszczony w sąsiedztwie pozostałych, montowanych co roku przez uczestników Drogi Krzyżowej.

Dwie Ekstremalne Drogi Krzyżowe wyruszą w piątek ze Skarżyska  Kamiennej. Po Mszy Św. o godz. 18.00, z kościoła Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny w Skarżyska Kamiennej, pątnicy  wyruszą na jedną z dwóch przygotowanych tras. Pierwszej, o długości 45 km, która obchodzi miasta i kończy się w Rejowie i drugiej- mierzącej 33 km, zmierzającej w stronę Lipowego Pola.

Proboszcz parafii franciszkanów- ojciec Rafał Kołodziejski informuje, że pielgrzymi pójdą samotnie, lub w małych grupkach. Pokonają trasę w milczeniu, zdani wyłącznie na siebie i własne siły. Podczas marszu rozważać będą 14 stacji Męki Pańskiej, zmagając się z bólem i zmęczeniem. Ćwiczenia fizyczne i duchowe są próbą sprawdzenia siebie, ale także doświadczeniem wiary i refleksji nad nią- dodał ojciec Rafał Kołodziejski.

W ubiegłym roku, udział w Ekstremalnych Drogach Krzyżowych w całej Polsce wzięło udział 26 tys. osób, w tym 60 osób ze Skarżyska. Tym razem, uczestników   będzie prawdopodobnie więcej. Ekstremalna Droga Krzyżowa to ogólnopolska  inicjatywa którą zapoczątkował ksiądz Jacek Wiosna- Stryczek.

Idea Ekstremalnych Dróg Krzyżowych powstała kilka lat temu z inicjatywy ks. Jacka Stryczka, prezesa stowarzyszenia Wiosna. W pierwotnym założeniu, było to wydarzenie dla mężczyzn, szukających Boga. Obecnie biorą w nich udział także kobiety.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Skarżysko-Kamienna Końskie Opatów Klimontów Droga Krzyżowa RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Sandomierz RK Kielce