Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Gdy chorują nerki, choruje cały organizm

Mimo niepozornych rozmiarów nerki spełniają bardzo ważną funkcję. Działają jak filtr, który oczyszcza krew z toksyn. Gdy chorują nerki, choruje cały organizm. Dlatego niewydolność nerek, to choroba bardzo niebezpieczna dla życia i zdrowia każdego człowieka. Na temat tego schorzenia rozmawiamy z dr n. med. Krzysztofem Bidasem, nefrologiem, zastępcą dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

Autor: Iwona Murawska

06.04.2017 12:44

image Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce
Komentarze

-  Jak wiele osób w Polsce choruje na niewydolność nerek?

Niewydolność nerek, to ostatni z pięciu etapów przewlekłej choroby nerek. W kraju na tę chorobę cierpi około 4 milionów osób. Natomiast chorych cierpiących na schyłkową niewydolność nerek i którzy się dializują jest ponad 20 tysięcy. Wiele osób nawet nie zdaje sobie sprawy, że jest chorych, a część także lekceważy objawy choroby, nie zdaje sobie sprawy, że jest w grupie ryzyka.

- Jakie są przyczyny występowania tej choroby?

Wysterują dwie grupy przyczyn: pierwotna i wtórna. Do tej pierwszej zaliczamy przewlekłe kłębuszkowe zapalenie nerek, uszkodzenie miąższu nerek oraz wady wrodzone typu torbielowatość nerek. Natomiast do przyczyn wtórnych zaliczyć należy nadciśnienie tętnicze oraz cukrzyca typu II. Niestety, większość w nas wraz z wiekiem zachoruje na nadciśnienie tętnicze, więc będzie w grupie osób, które są bardziej narażone na niewydolność nerek.

- Jak i czy w ogóle można zapobiec niewydolności nerek?

Najskuteczniejszym sposobem jest profilaktyka. Na podstawie wykonania podstawowych badań, czyli badania mocznika kreatyniny z krwi i badania ogólne moczu można pacjenta zdiagnozować i gdy zajdzie potrzeba, zacząć leczyć. Wystarczy, że takie badanie wykonamy raz do roku.  

- Jakie są objawy niewydolności nerek?

Często powtarzam, że nerki nie bolą. Natomiast są choroby, typu zakażenia układu moczowego, czy kamica nerkowa, które dają o sobie znać. Jednak w większości przypadków dolegliwości bólowe nie występują. Pierwsze objawy niewydolności nerek, to: osłabienie, wyniszczenie organizmu, brak apetytu, niedokrwistość, zakwaszenie organizmu, bóle kostne, skłonność do patologicznych złamań kości, skłonność do krwawień, a w skrajnych przypadkach śpiączka mocznicowa.

Późniejsze objawy niewydolności, to świąd na skórze, obrzęki kończyn, niewydolność krążenia, uszkodzenie mięśnia sercowego,  zaburzenia oddychania, niedokrwistość czkawka i wymioty.

- Czy zmęczenie może być objawem niewydolności nerek?

Tak, może być. Chociaż nie należy go mylić z tzw. przesileniem wiosennym, które o tej porze roku dotyka wiele osób. To zmęczenie, to objaw przestawiania się organizmu na czas letni.

- Przewlekła niewydolność nerek jest procesem nieodwracalnym i postępującym. Jakie są metody leczenia tej choroby?

Niewydolność nerek leczy się farmakologicznie, ale ważną rolę w terapii odgrywa również sposób odżywiania. Przy tej chorobie ogólną zasadą diety jest ograniczenie białka. Nie trzeba jednak całkowicie wykluczać z jadłospisu pokarmów białkowych, ale spożywać produkty, które zawierają wyłącznie białko pełnowartościowe, np. jajka i mleko. Większość dostarczanej z pożywieniem energii musi pochodzić z tłuszczów roślinnych i węglowodanów, których głównym źródłem są warzywa i owoce. Lepiej wyeliminować tłuszcze zwierzęce. W przypadkach obrzęków i nadciśnienia trzeba ograniczyć ilość sodu, a zatem unikać soli, konserw, kiszonek, produktów wędzonych, oraz przypraw z jego dodatkiem. Chorym na niewydolność nerek zaleca się także, by nie forsowali organizmu podczas wysiłku fizycznego. W przypadku ostrej niewydolności nerek celem leczenia jest jak najszybsze przywrócenie funkcji nerek, natomiast w przypadku przewlekłej niewydolności nerek – spowolnienie zachodzących zmian degradacyjnych. 

icon-tag

Tagi do tego wpisu

nerki Czas dla zdrowia RK Zdrowie
icon-comment

Skomentuj ten wpis