Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

To bardzo uciążliwa choroba. W Kielcach dyskutowali o zapaleniu jelit

O rzadkiej, ale bardzo dokuczliwej chorobie, jaką jest nieswoiste zapalenie jelit, dyskutowali specjaliści w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach. W Polsce na schorzenie cierpi około 50 tysięcy osób, a co czwarta z nich jest niepełnoletnia. Jej głównymi objawami są uciążliwe biegunki, silny ból brzucha i nienaturalny spadek masy ciała.

Autor: Iwona Murawska

01.04.2017 15:05

image 01.04.2017 Kielce. Konferencja w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej na temat zapalenia jelit. Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Jak informuje dr Małgorzata Sładek z Kliniki Pediatrii, Gastroentorologii i Żywienia w Instytucie Pediatrii Kolegium Medicum w Krakowie, nie wiadomo jakie są przyczyny jej występowania, dlatego leczenie jest utrudnione, ale nie niemożliwe. Terapia jest dwuetapowa.

- Pierwszym etapem jest wprowadzenie pacjenta w remisję, czyli w okres wycofania się objawów choroby, a drugim etapem jest utrzymanie tego stanu. Leczenie trzeba dostosować do preferencji pacjenta, również do tego, jak aktywna jest choroba i jakie są czynniki ryzyka złośliwego przebiegu choroby. W zależności od tego stosujemy odpowiednie leczenie - wyjaśnia dr Małgorzata Sładek.

Agnieszka Gołębiewska, prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelit „J-elita” podkreśla, że choroba jest bardzo wstydliwa i może prowadzić nawet do depresji.

- Moje dwie córki cierpią na to schorzenie. Zdarza się, że gdy mają zaostrzenie choroby, w ciągu jednej lekcji w szkole do toalety muszą wychodzić nawet pięć razy. To z kolei powoduje, że niektóre ich koleżanki i koledzy żartują sobie z nich, bo nie zdają sobie sprawy, jak ciężka to jest choroba - mówi Agnieszka Gołębiewska.

Do nieswoistych zapaleń jelit zalicza się wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę Leśniowskiego Crohna oraz mikroskopowe zapalenie jelita.

Galeria zdjęć Kielce. Konferencja na temat zapalenia jelit (01.04.2017) [Zdjęcia: 16]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Kielce zdrowie ogólne RK Kielce