Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Nowe nazwy dla ostrowieckich osiedli i ulic

Ulica Wandy Wasilewskiej oraz osiedle 25- lecia PRL w Ostrowcu Świętokrzyskim zmienią nazwy. To efekt tzw. ustawy dekomunizacyjnej. W ostrowieckim ratuszu został powołany 9- osobowy zespół, który ma opracować propozycje zmiany patronów- informuje Irena Renduda – Dudek, przewodnicząca rady miasta.

28.03.2017 21:58

image Spółdzielnia Mieszkaniowa Hutnik w Ostrowcu Świętokrzyskim Fot. Teresa Czajkowska / Radio Kielce

– Urzędnicy magistratu zwracali się już do Instytutu Pamięci Narodowej o opinię na temat tych nazw. Radni już od dłuższego czasu postulowali zmianę nazwy ulicy Wandy Wasilewskiej – dodaje przewodnicząca rady. Podobną inicjatywę podjął również Klub Gazety Polskiej.

Z kolei radny Dariusz Kaszuba, który wielokrotnie składał interpelacje dotyczące kontrowersyjnych nazw miejsc w mieście, podkreśla że zmienić trzeba również nazwę osiedla 25- lecia PRL oraz pomnika Krzyża Grunwaldu. – Krzyż Grunwaldu to komunistyczne odznaczenie, nadane miastu po wojnie. Miało ono stanowić przeciwwagę dla najważniejszego odznaczenia za męstwo wojskowe, którym jest Krzyż Wojenny Orderu Virtuti Militari – tłumaczy Dariusz Kaszuba. Radny dodaje, że order Krzyża Grunwaldu nie został przyjęty do aktualnego polskiego systemu odznaczeń państwowych i należy zastanowić się nad przyszłością pomnika noszącego jego nazwę.

Nie ma jeszcze propozycji nowej nazwy dla osiedla 25- lecia PRL. Z kolei w miejsce Wandy Wasilewskiej zaproponowano już nazwiska pisarzy, między innymi Wisławy Szymborskiej i Czesława Miłosza. Jeśli zespół powołany przez prezydenta zatwierdzi wybór jednego z tych nazwisk, to już na najbliższej sesji, radni będą mogli głosować nad uchwałą dotyczącą zmiany nazwy ulicy.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Zmiana ulica osiedle RK Ostrowiec Św.