Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Przyszpitalna szkoła do likwidacji. Utworzą podstawówkę?

Władze Kielc likwidują przyszpitalną szkołę dla dzieci z oddziału psychiatrycznego przy ulicy Kusocińskiego. List z taką informacją trafił do Urzędu Marszałkowskiego.

Autor: Daniel Lenart

28.03.2017 15:22

image 25.08.2016 Kończą się remonty w starachowickich szkołach ponadgimnazjalnych Fot. Anna Ciesielska / Radio Kielce
Komentarze

Jak ustaliło Radio Kielce, w to miejsce najprawdopodobniej powstanie podstawówka prowadzona przez samorząd województwa. O sprawie informowaliśmy we wrześniu ubiegłego roku. Miasto chciało pozbyć się deficytowej szkoły. Likwidacji sprzeciwiał się Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty. W sprawę zaangażował się również samorząd województwa, któremu zależało na utrzymaniu placówki.

Miasto zgodziło się by prowadzić szkołę do końca roku szkolnego. Jak utrzymuje Andrzej Sygut, zastępca prezydenta Kielc, Świętokrzyskie Centrum Psychiatrii, do którego należy oddział przy ulicy Kusocińskiego jest podległe samorządowi województwa i to on powinien dbać o to, by mali pacjenci mieli dostęp do edukacji.

Pismo o likwidacji szkoły przy ulicy Kusocińskiego ma być tego przypomnieniem.

"Prowadziliśmy szkołę do tej pory, by nie dochodziło do zakłóceń w procesie nauczania. Jesienią doszło do porozumienia, według którego Urząd Marszałkowski przejmie na siebie obowiązek jej dalszego utrzymania   twierdzi Andrzej Sygut.

Jacek Kowalczyk, dyrektor departamentu odpowiedzialnego między innymi za edukację w Urzędzie Marszałkowskim, nie ukrywa, że pismo miasta go zaskoczyło. Jak mówi jesienią nie było żadnych ostatecznych deklaracji o tym, że samorząd województwa przejmie placówkę. Ale zapewnia, że mali pacjenci mogą być spokojni, bo we wrześniu do szkoły pójdą. Tylko najprawdopodobniej będzie to filia podstawówki prowadzonej przez Urząd Marszałkowski w Świętokrzyskim Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze. To rozwiązanie wydaje się być najlepsze z organizacyjnego i finansowego punktu widzenia.

Jacek Kowalczyk dodaje że na dziecięcym oddziale psychiatrycznym powstanie najprawdopodobniej również liceum. Ta szkoła zostanie powołana do życia również w Czarnieckiej Górze. Dzięki temu samorząd województwa będzie dostawał więcej pieniędzy z subwencji oświatowej. W przyszłym tygodniu decyzję w tej sprawie podejmie Zarząd Województwa.

Jednocześnie Andrzej Sygut zapowiada, że jeżeli będzie taka potrzeba, to miasto utrzyma wygaszane stopniowo gimnazjum na oddziale przy ulicy Kusocińskiego.

W sprawie szkoły dla małych pacjentów interweniował Artur Gierada, poseł Platformy Obywatelskiej. Wysłał w tej sprawie list do Wojciecha Lubawskiego, prezydenta Kielc. Prosi w nim o to, by miasto nie zamykało podstawówki.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Szkoła opieka psychiatryczna RK Kielce