Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kielczanie chętnie wypełniają PIT-y w centrach handlowych

Pracownicy Urzędów Skarbowych pomagają podatnikom w rozliczaniu rocznych dochodów. Akcja prowadzona jest w niektórych centrach handlowych w regionie - m.in. w kieleckich galeriach Echo oraz Korona. Urzędnicy "skarbówki" są do dyspozycji do godziny 20.00.

Autor: Robert Szumielewicz , Tomasz Piwko

25.03.2017 17:31

image 25.03.2017 W kieleckich galeriach Echo i Korona można za darmo rozliczyć PIT Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Akcja organizowana przez Ministerstwo Finansów, podobnie jak w latach ubiegłych, gromadzi wielu chętnych. Podatnicy uważają, że pojawienie się urzędników w galeriach, to dobry pomysł. Zwracają uwagę, że przy okazji zakupów można też spełnić ten obowiązek. W kolejkach oczekiwały zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Aleksandra Osman z kieleckiego Urzędu Skarbowego przyznaje, że co roku akcja wypełniania PIT-ów w centrach handlowych cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Dodaje, że coraz więcej osób rozlicza się także przez internet. Podstawowe błędy dotyczą dochodów. Można jednak liczyć na wskazówki i uniknąć dodatkowej wizyty w Urzędzie Skarbowym.

Również w ostrowieckiej Galerii Handlowej do godziny 20 można skorzystać z pomocy urzędników skarbowych i rozliczyć PIT drogą elektroniczną. Należy zabrać ze sobą zeznanie podatkowe za 2016 rok oraz znać kwotę przychodu z roku 2015.

Jak mówi Grażyna Wójcik, starszy komisarz skarbowy ostrowieckiej skarbówki, w porównaniu do stolicy województwa stanowisko odwiedziło od piątku niewiele osób, większość nie miała ze sobą niezbędnych dokumentów. - Zdarza się, że podatnicy nie znają kwoty przychodu za 2015 rok i wtedy nie ma możliwości wysłać tego zeznania drogą elektroniczną. Są również osoby, które są przygotowanie i mają wszystkie dane, dzięki czemu udało nam się dziś wysłać kilka zeznań - dodaje Grażyna Wójcik.

Jak zaznacza Iwona Maj, starszy komisarz skarbowy z Urzędu Skarbowego w Ostrowcu Świętokrzyskim - ci, którzy nie skorzystali z pomocy urzędników, nie powinni mieć większych problemów z samodzielnym wypełnieniem formularza elektronicznego, ponieważ jest to prosta czynność zajmująca niespełna 5 minut. Wystarczy wejść na stronę Ministerstwa Finansów i wypełnić bezpośrednio w formie elektronicznej zeznanie lub z zakładki e-deklaracje zainstalować na komputerze program potrzebny do jego wypełnienia. Iwona Maj dodaje, że częstym pytaniem jest, czy program, który był zainstalowany w ubiegłym roku, może być wykorzystany do tegorocznego zeznania.   Należy ten program zaktualizować, ponieważ potrzebne nam są druki nowych zeznań obowiązujących w roku 2017 - wyjaśnia Iwona Maj.

Karolina Komenda, która nie miała ze sobą niezbędnych dokumentów, twierdzi, że możliwość wysłania deklaracji przez Internet jest dużym ułatwieniem, tym bardziej, jeśli są stanowiska, na których urzędnicy pomagają w ich wypełnieniu. - To duża pomoc dla osób, które nie są za pan brat z komputerem czy Internetem - mówi Karolina Komenda.

W Skarżysku Kamiennej akcja bezpłatnego rozliczania dochodu z pomocą urzędników "skarbówki" odbywa się w galerii „Hermes” i organizowana jest po raz pierwszy. Podczas piątkowego dyżuru zainteresowanie było niewielkie. Podatnicy nie byli zorientowani, jak skutecznie i prawidłowo złożyć zeznanie podatkowe. Większość z nich nie wiedziała, że niezbędne jest przedstawienie przychodu z ubiegłego roku podatkowego, w związku z tym udało się jedynie wysłać 20 PIT-ów - powiedziała Aleksandra Zych - kierownik obsługi bezpośredniej Urzędu Skarbowego w Skarżysku Kamiennej.

Dziś sytuacja i frekwencja wygląda lepiej. Podatnicy w związku z trwającym weekendem mają więcej czasu.

W województwie świętokrzyskim przy wypełnianiu PIT-ów z pomocą urzędników można skorzystać także w Starachowicach.

Na rozliczenie się z Urzędem Skarbowym mamy czas do 2 maja.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Skarżysko-Kamienna Kielce PIT RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Kielce