Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

W Krzemionkach o archeologii prehistorycznego górnictwa

W Muzeum Historyczno - Archeologicznym koło Ostrowca Świętokrzyskiego rozpoczęło się trzydniowe I Krzemionkowskie Seminarium Archeologiczne poświęcone tematyce związanej z archeologią prehistorycznego górnictwa krzemienia, jego obróbki i dystrybucji oraz badaniom dawnych kultur i cywilizacji starożytnych.

24.03.2017 21:35

image Fot. Kalina Łabuz / Radio Kielce

Jak podkreśla Krzysztof Tunia, kierownik pracowni archeologicznej Instytutu Archeologii i Etnologii PAN w Igołomi koło Krakowa, kopalnia Krzemionek Opatowskich jest jednym z nielicznych miejsc tego typu w Europie i na świecie. W okolicach Krakowa jest inny rodzaj skały, z tego względu nie ma tam takich jak w Krzemionkach podziemnych wyrobisk. Z kolei takich szybów, jakie spotykamy na wyżynie krakowsko - częstochowskiej jest w Europie sporo - dodaje Krzysztof Tunia.

Jak mówi Włodzimierz Szczałuba, dyrektor muzeum, za 5 lat będzie obchodzone stulecie odkrycia Krzemionek, więc jest to odpowiedni moment, aby rozpocząć cykliczne spotkania dotyczące historii tego niezwykłego miejsca. - Chcemy, aby te krzemionkowskie spotkania z archeologią były cykliczne i aby w 2022 roku miały charakter dużej międzynarodowej konferencji naukowej - podkreśla dyrektor Włodzimierz Szczałuba. Dodaje, że trwają prace przygotowawcze do złożenia wniosku o wpisanie Krzemionek na listę dziedzictwa UNESCO. Przygotowanie dokumentacji polega między innymi na porównaniu Krzemionek do innych europejskich obiektów tego typu i ukazaniu jego wyjątkowości. Wniosek o wpisanie Krzemionek Opatowskich na listę dziedzictwa UNESCO powinien być złożony na początku przyszłego roku. Z kolei wpis na listę może nastąpić już w 2019 roku.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzemionki RK Ostrowiec Św.