Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Mieszkańcy regionu chętnie korzystają z bezpłatnych porad prawnych

Mija rok, od kiedy w Polsce działa bezpłatna pomoc prawna. To jeden ze sztandarowych projektów jeszcze poprzedniej ekipy rządzącej. Projekt przewidywał bezpłatną pomoc dla osób niezamożnych, głównie młodych, ale także dla seniorów, którzy ukończyli 65. rok życia, kombatantów, weteranów, posiadających kartę dużej rodziny. Od tego roku na darmową pomoc prawną mogą także liczyć kobiety w ciąży.

Autor: Paweł Solarz , Grażyna Szlęzak-Wójcik , Ewa Pociejowska-Gawęda , Tomasz Piwko

24.03.2017 19:02

image Fot. Piotr Michalski / Radio Kielce

Zdaniem Anny Ciulęby, rzecznika prezydenta Kielce w styczniu i lutym 2016 roku udzielono łącznie 473 porad, natomiast w analogicznym czasie 2017 roku - 498. Najczęściej udzielane są porady z zakresu prawa cywilnego rzeczowego i spadkowego. Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się sprawy związane z własną działalnością gospodarczą, prawem podatkowym oraz prawem pracy. W ubiegłym roku po poradę zwróciło się ponad tysiąc mieszkańców powiatu ostrowieckiego.

Z kolei z punktów zlokalizowanych w Bałtowie, Kunowie i Waśniowie skorzystało blisko 600 osób. W Starachowicach działają cztery punkty. Dotąd przyszło do nich 1016 mieszkańców. Najczęściej zgłaszały się panie powyżej 65. roku życia z wykształceniem średnim zawodowym, raczej o niskich dochodach. 

W Skarżysku – Kamiennej pracują również trzy takie punkty. Dodatkowo w magistracie - co drugi wtorek miesiąca – realizowana jest pomoc prawna w ramach rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii.  

W powiecie buskim prawnicy dyżurują w trzech punktach: dwóch stałych w Busku-Zdroju i Stopnicy oraz jednym mobilnym funkcjonującym trzy dni w Nowym Korczynie i dwa dni w Solcu-Zdroju.

W powiecie jędrzejowskim z konsultacji prawnych skorzystało około 800 osób. Najwięcej porad udzielono w zakresie prawa cywilnego - poinformował Julian Baran, sekretarz powiatu jędrzejowskiego.  

W Jędrzejowie darmowe porady prawne udzielane są od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00-13.00. W Małogoszczu w czwartki od 15.00-19.00. W ubiegłym roku na nieodpłatną pomoc prawną w powiecie jędrzejowskim przeznaczono około 250 tys. złotych, w tym będzie to niecałe 190 tys. złotych.

W Sandomierzu z porad prawników skorzystało 951 osób. Punkty konsultacyjne znajdują się w budynku starostwa oraz w Klimontowie i Zawichoście.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

porady RK Ostrowiec Św. RK Starachowice RK Jędrzejów RK Kazimierza Wielka RK Sandomierz RK Kielce