Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Ostroga piętowa - jak sobie z nią poradzić?

Najpierw dotkliwy ból pięty odczuwany tylko przy chodzeniu. Potem nie opuszcza nawet wtedy gdy się siedzi lub leży, a także w nocy. Takie objawy daje ostroga piętowa. Czym jest i jak się ją leczy –w rozmowie z dr n. med. Marcinem Bugajskim- specjalistą fizjoterapii.

Autor: Magdalena Sitek

23.03.2017 13:39

image dr n. med. Marcin Bugajski – fizjoterapeuta Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Czym jest ostroga piętowa?

Najkrócej mówiąc to wyrośl na kości piętowej od strony podeszwy powstająca na skutek odkładających się złogów wapiennych.

Co powoduje, że tworzy się ostroga piętowa?

Przyczyną utworzenia się ostrogi piętowej jest zapalenie w miejscu, gdzie kość pięty łączy się z rozcięgnem piętowym – a więc strukturą, która napina się i rozluźnia przy każdym naszym kroku. Taki stan zapalny powstaje na skutek noszenia niewygodnych butów, urazu lub przeciążenia, którego przyczyną jest nadwaga. Zbyt ciężkie ciało powoduje, że podłużny łuk stopy mocno się spłaszcza, przez co rozcięgno piętowe naciąga się jeszcze bardziej. Wracając do niewłaściwego obuwia mam na myśli miedzy innymi tak lubiane przez panie szpilki. Ale ostrogę piętową mogą też wywoływać niewłaściwie dobrane buty sportowe. Kształt stopy także może mieć wpływ na wystąpienie tej dolegliwości.

Kto jest najbardziej narażony na powstawanie ostrogi piętowej?

Ostroga piętowa zwykle dokucza osobom uprawiającym niektóre sporty, np. tenis, siatkówkę czy bieganie. Ale występuje również często u ludzi starszych, u których stopy z różnych powodów ulegają deformacji. Jak już mówiłem nadwaga jest silnym czynnikiem wywołującym powstawanie ostrogi piętowej. Warto zadbać o właściwą sylwetkę. Może w tym pomóc odpowiednio dobrana dieta.

Jak rozwija się ostroga piętowa?

Stan zapalny sprawia, że w miejscu przyczepu odkładają się złogi wapienne i na kości piętowej od strony podeszwy powstaje wyrośl zwana ostrogą.

Jak leczy się ostrogę piętową?

Wszystko należy zacząć od prawidłowej diagnozy. Ostrogę można usunąć chirurgicznie decydują o tym specjaliści ortopedzi. My jako fizjoterapeuci stosujemy kilka skutecznych zabiegów pomagających w walce z ostrogą piętową. Najpopularniejszy z nich to fala uderzeniowa- ultradźwięki, laser wysokoenergetyczny. Należy także wykonywać odpowiednie ćwiczenia. Podczas zabiegów stosuje się liczne elementy terapii manualnej wzbogacone o ćwiczenia, których zadaniem jest likwidowanie przyczyn powstawania ostrogi piętowej. Ćwiczenia należy wykonywać regularnie. Konsekwencja jest tu bardzo ważna.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

zdrowie ogólne