Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

"Świętokrzyski Sztetl" wyróżniony. Za utrwalanie pamięci

Ośrodek Edukacyjno-Muzealny "Świętokrzyski Sztetl" w Chmielniku został odznaczony Medalem Powstania w Getcie Warszawskim. Wyróżnienie przyznaje warszawskie Stowarzyszenie Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej skupiające żyjących jeszcze żołnierzy i partyzantów żydowskiego pochodzenia walczących w różnych formacjach wojskowych z Niemcami.

Autor: Ryszard Koziej

20.03.2017 11:24

image 19.04.2016 Chmielnik. Ośrodek Edukacyjno-Muzealny 'Świętokrzyski Sztetl'. Dawna synagoga. Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Medale przyznawane są w rocznicę wybuchu powstania w warszawskim getcie osobom i organizacjom, które przyczyniają się do utrwalania pamięci o Żydach w Polsce a także walczącym z przejawami antysemityzmu i ksenofobii.

Powstały pięć lat temu w dawnej synagodze w Chmielniku „Świętokrzyski Sztetl” jest ośrodkiem muzealnym i edukacyjnym pielęgnującym pamięć o wspólnym życiu i przenikania się kultur społeczności polskiej i żydowskiej w dawnych miasteczkach regionu świętokrzyskiego. Ośrodek popularyzuje także wiedzę o osobach ratujących Żydów podczas wojny.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Chmielnik Świętokrzyski Sztetl RK Kielce