Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Chór z Waśniowa nagrodzony na Świętym Krzyżu

Chór Con Anima z Waśniowa otrzymał, Grand Prix 4-go Regionalnego Przeglądu Pieśni Pasyjnej i Pokutnej, który odbył się w Bazylice na Świętym Krzyżu. Monika Gryzka, dyrygent chóru, dostała dodatkowo wyróżnienie specjalne.

Autor: Marcin Przemirski

19.03.2017 15:48

image 03.07.2016 Święty Krzyż. III Ogólnopolski Przegląd Chórów Akademickich. Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Dziś na Świętym Krzyżu odbył się koncert galowy nagrodzonych zespołów i solistów. W tym roku w imprezie wzięła udział rekordowa liczba uczestników, zaprezentowało się ponad 450 osób. Jak powiedziała dr Maria Zawartko z Akademii Muzycznej we Wrocławiu konkurs z roku na rok stoi na coraz wyższym poziomie. Według przewodniczącej jury bardzo ważne jest, że – najliczniej reprezentowane na przeglądzie zespoły ludowe – wracają do swych muzycznych korzeni i sięgają po twórczość sakralną.

Celem przeglądu jest popularyzacja pieśni wielkopostnych, odkrywanie wartości chrześcijańskich przez śpiew i odkrywanie tajemnicy wiary katolickiej - powiedział uperior Klasztoru na Świętym Krzyżu, ojciec Zygfryd Wiecha. Jego zdaniem istota pieśni pasyjnej i pokutnej dotyka miejsca, w którym się odbywa.

Jak powiedziała Wioletta Krzyżanowska z zespołu ludowego Chełmowianki z Nowej Słupi, który w przeglądzie otrzymał specjalne wyróżnienie, pieśni sakralne dla zespołów ludowych stanowią duże wyzwanie. Muzyka ludowa, którą wykonują na co dzień znacznie różni się od religijnej.

W kategorii chórów najlepiej oceniono Jędrzejowski Chór Miejski, kategorię solistów zwyciężyła Basia Winkler. Wśród zespołów wokalnych najlepiej oceniono Zespół „Golica” z Masłowa, a spośród zespołów ludowych - zespół Górnianecki z Górna.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

chór Święty Krzyż RK Kielce