Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Tereny inwestycyjne zamiast lotniska?

Poseł Adam Cyrański z Nowoczesnej skierował do wicepremiera Mateusza Morawieckiego interpelację, w sprawie zagospodarowania terenu o powierzchni 630 hektarów w Obicach pod Kielcami.

Autor: Monika Miller

17.03.2017 18:40

image 13.04.2016 Obice. Teren gdzie ma powstać lotnisko. Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Poseł odniósł się do konferencji prasowej, w której premier rozwiał nadzieję na budowę Centralnego Portu Lotniczego w tym miejscu wskazując najdogodniejszą lokalizację między Łodzią a Warszawą. Parlamentarzysta uważa, że  wykupiony przez miasto teren powinien zostać włączony do Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”.

- Strefa liczy 644 hektary i zatrudnia 7 tysięcy osób. Gdyby tereny w Obicach zostały włączone do strefy powstałyby tam nowe miejsca pracy, których w naszym regionie brakuje. W ten sposób pracę znaleźliby także ludzie młodzi, którzy chcą się rozwijać - powiedział podczas konferencji prasowej asystent posła Marek Kowalski.

Parlamentarzysta w interpelacji podkreśla, że teren w Obicach ma dostęp do linii kolejowej i mógłby zainteresować największych inwestorów rozważających inwestycje w Europie Środkowej.

Do tej propozycji odniósł się w rozmowie z Radiem Kielce Marcin Perz, prezes Specjalnej Strefy Ekonomicznej „Starachowice”. Powiedział, że jeżeli prezydent zgodziłby się na takie rozwiązane to on również dołoży wszelkich starań, aby  ten teren znalazł się strefie.

- Największe zapotrzebowanie jest na tereny powyżej 10 hektarów, a takich nie mamy. Jeżeli do strefy zostałby włączony teren o takim potencjale jak Obice, moglibyśmy walczyć o największych inwestorów, którzy przyjeżdżają do Polski - powiedział.

Pod budowę lotniska w Obicach wykupiono 630 hektarów, co stanowi 90 procent potrzebnych gruntów. Z budżetu miasta zainwestowano około 30 milionów złotych.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

Starachowice lotnisko Obice Specjalna Strefa Ekonomiczna Nowoczesna RK Starachowice RK Kielce