Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Mieszkania chronione powstaną w Jędrzejowie

W Jędrzejowie powstaną mieszkania chronione dla osób starszych i niepełnosprawnych. Siedem takich lokali zostanie zlokalizowanych w budynku po byłym Domu Kultury na kolejce wąskotorowej w Jędrzejowie.

Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda

17.03.2017 06:40 / Aktualizacja 17.03.2017 06:40

image Jędrzejów. Mieszkania chronione Fot. Ewa Pociejowska - Gawęda / Radio Kielce

Będą to mieszkania o powierzchni od 20 do 30 m2, z łazienkami, aneksami kuchennymi przystosowanymi dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Są plany, aby w piwnicy powstał gabinet rehabilitacyjny, świetlica, toalety oraz pomieszczenia magazynowe. Zainstalowana będzie również winda, która skomunikuje piwnice z częścią mieszkalną. W ramach inwestycji zaplanowano również zagospodarowanie terenu wokół budynku.

Zdaniem Grażyny Chabior - dyrektor Ośrodka Pomocy Społecznej w Jędrzejowie oraz Jolanty Pazery kierownika Sekcji Usług Opiekuńczych w ośrodku - takie mieszkania to bardzo dobry pomysł, ponieważ osoby starsze lub niepełnosprawne mogą pozostać w swoim mieście i swoim środowisku, co bardzo korzystnie na nich wpłynie.

Obecnie na liście, którą opracował Ośrodek Pomocy Społecznej w Jędrzejowie wraz z magistratem jest 12 potencjalnych kandydatów, którzy mogą skorzystać z lokali.

Jak mówi Marcin Piszczek, burmistrz Jędrzejowa, mieszkania chronione mają być alternatywą dla pobytu osób starszych w Domach Pomocy Społecznej, które gmina ma obowiązek współfinansować lub finansować w całości- jeżeli rodzina nie jest w stanie utrzymać osoby w DPS- ie. To jest spory wydatek, ponieważ miesięczny pobyt jednej osoby w DPS-ie kosztuje nawet około 3 tys. złotych. Zatem rocznie gmina Jędrzejów wydaje ponad 1 mln złotych na utrzymanie osób starszych lub niepełnosprawnych w Domach Pomocy Społecznej.

Na utworzenie mieszkań chronionych gmina Jędrzejów już podpisała preumowę na dofinansowanie inwestycji w ramach RPO. Całość projektu oszacowana jest na około 1 mln 200 tys. złotych, z czego prawie 1mln złotych będzie stanowiło dofinansowanie.

Obecnie gmina Jędrzejów w swoim zasobie ma wydzielone 2 lokalne chronione dla rodzin.

Budynek po byłym Domu Kultury na kolejce, gdzie mają powstać mieszkania chronione od lat niszczeje. W jednej jego części funkcjonuje Klub Abstynentów „Relaks”, a drugą część od dawna dewastują wandale. Obecnie budynek ten jest dużym problemem dla gminy.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

mieszkania chronione RK Jędrzejów