Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kosmetyki też mogą uczulać

Kosmetyki są substancjami, które mają zewnętrzny kontakt z ludzkim ciałem. Stosujemy je na skórę, włosy, zęby. Dzięki nim utrzymujemy czystość ciała i je pielęgnujemy. Ale niektóre kosmetyki zawierają składniki, które są silnym alergenem.

Autor: Iwona Murawska

16.03.2017 16:22

image profesor Beata Kręcisz, kierownik Kliniki Dermatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Reakcja niepożądana na kosmetyki dotyczy juz około 15% ich użytkowników. Na temat alergii wywołanych stosowaniem nieodpowiednich kosmetyków rozmawiamy z profesor Beatą Kręcisz, kierownik Kliniki Dermatologii Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach.

- Jakie są przyczyny alergii na substancje znajdujące się w kosmetykach?

Alergia kontaktowa powstaje w wyniku przewlekłych aplikacji na skórę. Kosmetyki są takimi produktami, które ciągle stosujemy w różnych celach, czy to celu upiększania się, czy pielęgnacji. Ocenia się, że jedna kobieta używa około 12 różnych kosmetyków dziennie: szampony, odżywki, kremy, balsamy, czy dezodoranty. Szacuje się, że w tych 12 rodzajach kosmetyków znajduje się około 180 substancji chemicznych. Przez lata więc nasza skóra musi sobie z tym dobrem poradzić. Jednak przychodzi taki moment, kiedy mówi „nie”. 

- Czy alergie na kosmetyki są wywoływane przez zawarte w nich substancje konserwujące?

Właśnie jedną z najczęstszych przyczyn alergii spowodowanej kosmetykami są substancje konserwujące. One jednak są niezbędne, ponieważ trudno sobie wyobrazić kosmetyk, który po otwarciu przydatność do użycia przez kilka tygodni, a nawet miesięcy.  

- Jakie są objawy alergii?

Do najczęstszych, typowych zaliczamy zaczerwienienie w miejscu aplikacji kosmetyku na skórę. W obrębie ogniska rumieniowego powstają grudki, które przekształcają się w pęcherzyki, wykwity na ogół dość silnie swędzą. Najlepiej, gdy przez zastosowaniem jakiegoś specyfiku wykonamy próbę alergiczną. Jeżeli kupimy np. krem do twarzy, to nie smarujmy jej od razu całej, a jedynie fragment. Gdy po jakimś czasie nie będzie w tym miejscu zaczerwienienia, czy skóra nie będzie nas swędziała, oznacza to, że możemy ten krem stosować.  

- Które miejsca na ciele są najbardziej narażone na alergię, a które są najbardziej odporne?

Najbardziej na alergie narażona jest skóra powiek. Mniej skóra na czole i szyi. Natomiast najmniej na alergie narażone są pięty, bo tu skóra jest najgrubsza.

- Jak można leczyć alergię na kosmetyki?

Najrozsądniejszym sposobem postępowania u osób z alergią jest identyfikowanie czynników uczulających. To możemy sprawdzić poprzez testy płatkowe u dermatologa. Jak już dowiemy się, co nas uczula, wówczas powinniśmy starać się wybierać te kosmetyki, które nie zawierają substancji chemicznych, które szkodzą naszej skórze. Natomiast jeżeli alergia się pojawiła, wówczas należy wybrać się do dermatologa.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

dermatolog