Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Rak piersi - wzrasta zachorowalność, spada liczba zgonów

W województwie świętokrzyskim, podobnie jak w całym kraju, niestety wzrasta zachorowalność na raka piersi. Ale jest i dobra wiadomość. Spada liczba zgonów z powodu tej choroby.

Autor: Iwona Murawska

15.03.2017 17:50

image dr Artur Bocian Fot. Karol Żak / Radio Kielce

O raku piersi i rekonstrukcji piersi rozmawiamy z dr n.med.Arturem Bocianem, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii.

- Niestety, w większości tak. Tu w grę wchodzi zdrowy styl życia. Panie niechętnie także wykonują badania mammograficzne, które pozwalają wykryć chorobę w bardzo wczesnym stadium. Powodem wzrostu zachorowań jest również podłoże genetyczne, czyli pacjentki mogą mieć zmiany w genach, które powodują mutacje. Dlatego liczba zachorowań wzrasta co roku. Obecnie rocznie na tę chorobę zapada już około 17 tysięcy Polek.

- Przynajmniej raz na dwa lata. Zaczynamy wykonywać to badanie, w ramach programu populacyjnego, u pacjentek powyżej 50 roku życia. My również zlecamy wykonanie tego badania młodszym kobieto, tym które ukończyły 40 rok życia. Wtedy mammografię wykonujemy naprzemiennie z badaniem USG. Pozwala to na znalezienie drobnych, niewyczuwalnych zmian w badaniu fizykalnym.

- Najczęściej pacjentki zwracają się do nas już z guzem w piersi. Jednak dzięki badaniom obrazowym, czyli mammografii, rezonansowi piersi, czy badaniu USG, możemy znaleźć guzki, które mają kilka milimetrów i nie są jeszcze w żaden sposób wyczuwalne. Wówczas możliwości leczenia i wyleczenia pacjentki są zdecydowanie większe, niż przy rozpoznaniu zaawansowanego guza, który jest rakiem piersi.

- Zależnie od postaci nowotworu i jego stopnia zaawansowania stosuje się chemioterapię, radioterapię lub leczenie hormonalne.

- Usuwamy tylko część, fragment gruczołu piersiowego z guzem oraz tzw. biopsję wartowniczego, czyli węzła do którego spływają komórki nowotworowe jako pierwsze. Oczywiście mastektomie, czyli usunięcie całej piersi, nadal są wykonywane, ze względu na to, że pacjentki zgłaszają się do nas zbyt późno, w zaawansowanym stadium choroby.  Ale wtedy mamy możliwość wykonania tzw. mastektomii podskórnej z jednoczasową rekonstrukcja piersi. Zabieg ten polega na usunięciu tkanki gruczołowej, w której znajduje się guz. Podczas tego samego zabiegu wykonujemy również biopsję węzła wartowniczego. Pozostawiamy skórę piersi, brodawkę, otoczkę. A następnie wykonujemy rekonstrukcję. Polega ona na umieszczeniu implantu pod mięśniem piersiowym większym.

- Dokładnie. Operacja usunięcia kobiecie piersi, to nie tylko zabieg chirurgiczny. Powoduje on również okaleczenie duszy. Kobieta czuje się gorsza od swoich koleżanek, w wielu przypadkach panie uważają, że straciły swoją kobiecość. Natomiast rekonstrukcja piersi pozwala im znowu uwierzyć w siebie. Mogą założyć np. zwiewną sukienkę, czy obcisłą bluzkę. Dlatego równie ważne, jak dbanie o stronę zdrowotną, jest także dbanie o stronę psychiczną.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

rak piersi RK Zdrowie