Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Święty Krzyż i opactwo w Wąchocku - Pomnikami Historii

Opactwo Cystersów w Wąchocku i klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu są od dzisiaj uznawane za Pomniki Historii. Rozporządzenia w sprawie nadania tytułu wręczył przedstawicielom obu zabytkowych miejsc ze Świętokrzyskiego prezydent RP Andrzej Duda.

Autor: Bartłomiej Zapała

15.03.2017 15:10 / Aktualizacja 15.03.2017 21:47

image Warszawa. Prezydent RP Andrzej Duda wpisał nowe obiekty na listę Zabytków Historii. Są wśród nich Święty Krzyż oraz zespół opactwa cystersów w Wąchocku (15.03.2017 r.) Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

- Ten status ma charakter przede wszystkim symboliczny, ale ta symbolika jest bardzo istotna - powiedział Andrzej Duda. - Te właśnie obiekty to miejsca, na które trzeba zwracać szczególną uwagę.

Przedstawiciel każdego z dziesięciu wyróżnionych miejsc dziękował w bezpośredniej rozmowie prezydentowi za otrzymany tytuł. Opat Eugeniusz Augustyn z Wąchocka zaprosił przy tej okazji głowę państwa do odwiedzenia Cystersów.

Superior Klasztoru Misjonarzy Oblatów na Świętym Krzyżu, ojciec Zygfryd Wiecha przyznał po uroczystości, że otrzymany tytuł nie będzie tylko prestiżem, a wraz z nim pojawią się dodatkowe fundusze na utrzymanie zabytkowej przestrzeni.

Wicepremier Piotr Gliński mówił w trakcie uroczystości o zobowiązaniach państwa wobec jego dziedzictwa. Dopytany przez Radio Kielce o środki finansowe, które rząd chce przekazać na ten cel, wspomniał o 120 milionach złotych przeznaczonych w tym roku na program ochrony zabytków, a także o funduszach europejskich, którymi zarządza ministerstwo.

Wicepremier Gliński wyraził nadzieję, ze w 2018 roku, w stulecie niepodległości Polski, na liście Pomników Historii znajdzie się 100 obiektów. Od środy jest ich siedemdziesiąt. Świętokrzyskie ma ich trzy, bo Święty Krzyż i Wąchock dołączyły do Kopalni Neolitycznych w Krzemionkach.

Na liście oczekujących jest jeszcze, jak poinformował obecny na ceremonii w Pałacu Prezydenckim poseł PiS Krzysztof Lipiec, kilka obiektów.

 

Swoje wnioski przygotowuje także Zespół Pokamedulski w Rytwianach, bazylika w Wiślicy, a także zamek w Ujeździe.

Pomniki Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków w Polsce. Tytuł przyznawany jest obiektom, które mają szczególne znaczenie dla kultury narodowej.

Galeria zdjęć Prezydent RP Andrzej Duda wpisał nowe obiekty na listę Zabytków Historii (15.03.2017 r.) [Zdjęcia: 26]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Wąchock Święty Krzyż Andrzej Duda Piotr Gliński RK Starachowice RK Kielce