Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Przepuklina pępkowa to nie tylko defekt kosmetyczny

Przepuklina pępkowa, to groźna wada wrodzona. Nieleczona może doprowadzić nawet do martwicy jelit, a w konsekwencji do śmierci. Na temat tej choroby rozmawiamy z dr Anna Kondałą – Chojnacką, pediatrą ze Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka w Kielcach.

Autor: Iwona Murawska

13.03.2017 17:30

image 21.11.2016. Neonatolog dr Anną Kondała-Chojnacka Fot. Kamil Król / Radio Kielce

- Co to jest przepuklina pępkowa?

Jest to wada, która u dzieci najczęściej występuje w pierwszym roku życia i w 80% u wcześniaków. Przepuklina pępkowa, to postać przepukliny brzusznej. Pojawia się, gdy elementy jamy brzusznej wydostają się przez niedomknięty pierścień pępkowy i uszkodzoną powłokę jamy brzusznej, a następnie przemieszczają się poza nią. Wówczas w miejscu pępka lub w jego okolicach powstaje charakterystyczne wybrzuszenie, które w terminologii medycznej nazywa się workiem przepuklinowym. Może znajdować się w nim część jelita lub tzw. sieć większa, czyli fartuch tłuszczowy pokrywający jelita 

- Czy przepuklina pępkowa może występować także u osób dorosłych?

Może. Jednak nie do końca wiadomo dlaczego u jednych osób występuje, a u innych nie. U dorosłych może powstać, gdy dojdzie do osłabienia wewnętrznej warstwy mięśni brzucha. Prawdopodobieństwo wystąpienia przepukliny pępkowej wzrasta u osób zmagających się z chorobami, w przebiegu których dochodzi do podwyższenia ciśnienia wewnątrzbrzusznego, tj. nadwagą, kaszlem, czy zaparciami. Ryzyko wystąpienia schorzenia wrasta także u kobiet w ciąży i osób, które cierpią na wodobrzusze

-  Jakie są objawy przepukliny pępkowej u dzieci?

U niemowląt przepuklina pępkowa zwykle jest widoczna w postaci wybrzuszenia, które znika samoistnie w ciągu roku od narodzin dziecka. Sprzyja temu wzmacnianie mięśni tłoczni brzusznej poprzez częste układanie dziecka na brzuchu.
Jednak w niektórych przypadkach może dojść do jej rozwoju. Wtedy, zarówno u dzieci, jak i u dorosłych pojawia się elastyczny guzek uwypuklający pępek.

- Czy przepuklinę pępkową trzeba leczyć?

Operacja przepukliny pępkowej jest konieczna gdy dziecko skończyło 3 lata, a przepuklina nie zamknęła się samoistnie. Nieleczone schorzenie może natomiast doprowadzić do uwięźnięcia przepukliny oraz rozwoju niedrożności jelit. Wówczas pojawiają się silny ból brzucha i wymioty. Jeśli natychmiast nie zostanie podjęta interwencja chirurgiczna, może dojść do martwicy jelita, a w konsekwencji do śmierci.

- Jak długo po operacji trwa powrót do pełnego zdrowia.

To zależy od konkretnej osoby, Oszczędzać się należy przez co najmniej 3 miesiące po operacji. Koniecznie trzeba powstrzymać się od dźwigania. Dla własnej wygody należy przez kilka tygodni unikać potraw powodujących gazy lub zaparcia. Nie należy też pić gazowanych napojów. I nie należy także zapominać, że przepuklina może powrócić.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

zdrowie ogólne Dziecko