Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kolejny obiekt z regionu na liście "Pomników historii"?

W klasztorze Ojców Cystersów w Jędrzejowie trwają zaawansowane prace nad przygotowaniem wniosku o wpisanie kompleksu klasztornego na listę „Pomników Historii”. Jak mówi ojciec Bruno Paterewicz, znalezienie się na prestiżowej liście to z jednej strony docenienie znaczenia obiektu dla rozwoju kultury i historii regionu, a z drugiej te obiekty mają większe szanse w ubieganiu się o pieniądze na prowadzenie prac remontowych czy konserwacyjnych.

Autor: Ewa Pociejowska-Gawęda

13.03.2017 11:05

image 01.01.2016 Jędrzejów. Opactwo Cystersów. Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Przygotowywany wniosek zawiera m.in. dane dotyczące spraw własnościowych i geodezyjnych, szczegółowe opisy obiektu i prowadzonych badań archeologicznych, a także informacje odnoszące się do turystyki i promocji.

Marcin Piszczek burmistrz Jędrzejowa -przypomina, że starania o wpisanie klasztoru na listę "Pomników historii" prowadzone były od kilku lat, ale dotychczas nie przeniosły rezultatu. Ma nadzieję, że teraz trafi tam jeden z najstarszych w Polsce klasztorów.

Także mieszkańcy Jędrzejowa zwracają uwagę, że jest to jedno z najważniejszych miejsc w mieście, które jest chlubą i wizytówką nie tylko dla Jędrzejowa, ale również całego regionu.

W najbliższą środę Prezydent RP Andrzej Duda wpisze na listę "Pomników Historii" m.in. klasztor na Świętym Krzyżu i Opactwo Cystersów w Wąchocku. Dotychczas w spisie były z naszego regionu tylko kopalnie krzemienia w Krzemionach.

Starania o znalezienie się w tym gronie obok jędrzejowskiego opactwa prowadzą także Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach, zespół klasztorny Pustelnia Złotego Lasu w Rytwianach oraz zespół katedralny w Sandomierzu.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

klasztor Cystersów RK Jędrzejów