Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Lalki zagoszczą w Galerii Sztuki Współczesnej WINDA

Wernisaż wystawy lalek i rzeźb z papieru odbędzie się dziś w Galerii Sztuki Współczesnej "Winda", w Kieleckim Centrum Kultury. Ich autorką jest Mirosława Truchta- Nowicka - absolwentka Wydziału Artystycznego WSP w Częstochowie.

Autor: Magdalena Smożewska-Wójcikiewicz

10.03.2017 11:25 / Aktualizacja 10.03.2017 11:25

image Fot. / Radio Kielce

Lalką- rzeźbą z papieru artystka zajmuje się od ponad 10 lat, tworzy kompozycje przestrzenne, płaskie i samodzielne obiekty. W latach 90. ub. wieku podczas pracy w Teatrze Lalki i Aktora “Pinokio” w Łodzi “odkryła” lalkę jako medium. Potem nastąpił okres poszukiwania odpowiedniej materii, a po realizacji lalek- rzeżb z surowców naturalnych w 2006 roku pojawiła się jej pierwsza kolekcja papierowych figur związanych z literaturą. W ciągu kolejnych lat powstały postaci o różnej proweniencji, m.in. inspirowane kulturą Japonii.

Od 2009 roku lalki-rzeźby z papieru uczestniczą w licznych wystawach zbiorowych, indywidualnych i prezentowane są na wielu festiwalach m.in. Festiwalu Papieru i Druku, Miedzynarodowym Festiwalu VIVA FLAMENCO, III Międzynarodowym Festiwalu Zwyczajów i Tradycji Karnawałowych CARNAVALIA, czy  na XXVII Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Lalkarskiej w Bielsku-Białej. 

Mirosława Truchta - Nowicka jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Artystów Tworzących Papier i w Papierze IAPMA (International Association of Hand Papermakers and Paper Artists) oraz grupy Polska Lalka Artystyczna.

Poza pracą twórczą artystka zaangażowana jest w działania społeczne i edukacyjne, prowadząc warsztaty podczas Dni Książki, Festiwalu DOTKNIJ TEATRU i Festiwalu Bajki, jest także współinicjatorką przedsięwzięcia “Teatr Nieoczywisty” prowadzonego w Częstochowie od października 2015 roku.

Wernisaż wystawy Mirosławy Truchty-Nowickiej pt. "Czułość" rozpocznie się dziś w Galerii WINDA o godz. 18.00.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

galeria Winda