Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Chmielnik nie zapomina o "Wyklętych": "Ponosili ofiarę własnego życia"

W Chmielniku uczczono pamięć „Żołnierzy Wyklętych”. W tamtejszym kościele Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny odprawiona została msza święta w intencji Ojczyzny i Żołnierzy Niezłomnych. Po jej zakończeniu przedstawiciele władz państwowych i samorządowych złożyli kwiaty i zapalili znicze przed tablicą Polskich Patriotów.

Autor: Monika Miller

04.03.2017 20:10

image 04.03.2017 Chmielnik. Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Fot. Jarosław Kubalski / Radio Kielce

Paweł Wójcik, burmistrz Chmielnika przypomniał, że Żołnierze Wyklęci byli to przede wszystkim ludzie młodzi, bezkompromisowi, którzy mimo teoretycznie zakończonej wojny walczyli dalej z reżimem komunistycznym. - Ponosili za to ofiarę najcięższą, najbardziej krwawą, czyli ofiarę własnego życia. Bardzo ważne jest, aby o tym pamiętać i o tę pamięć dbać. Są to kolejne obchody tej rocznicy w Chmielniku, ponieważ pamięć o Żołnierzach Wyklętych jest tutaj bardzo pielęgnowana - powiedział burmistrz.

Poseł Krzysztof Lipiec podkreślił, że to święto szczególnie ważne, ponieważ w jego trakcie wspomina się żołnierzy, których chciano wymazać z polskiej historii. -Tego nie udało się uczynić. Smutne jest to, że dopiero po dwudziestu paru latach wolna Rzeczpospolita upomniała się o swoich bohaterów. Stało się to dzięki inicjatywie ustawodawczej prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W 2011 roku sejm przyjął uchwałę o ustanowieniu 1 marca Narodowym Dniem Pamięci o Żołnierzach Niezłomnych -   przypomniał poseł Krzysztof Lipiec.

Przypomnijmy, wojewódzkie obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” odbyły się w środę. Rozpoczęły się na cmentarzu na kieleckich Piaskach, przy obelisku upamiętniającym żołnierzy AK, NSZ, WiN zamordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa w więzieniu kieleckim. Uroczystości oprócz m.in. władz wojewódzkich, samorządowych i służb mundurowych zgromadziły liczne grupy młodzieży kieleckich szkół.

Galeria zdjęć Chmielnik. Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” (04.03.2017) [Zdjęcia: 9]
icon-tag

Tagi do tego wpisu

Krzysztof Lipiec Chmielnik Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych Żołnierze Wyklęci