Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Kobiecy nowotwór łatwiejszy do leczenia od innych

Objawy raka macicy są wyraźne. Wystarczy ich nie zlekceważyć, by wykryć chorobę na bardzo wczesnym etapie, mówi dr n.med. Leszek Smorąg - specjalista ginekolog onkolog z ŚCO. Rak macicy, czyli dokładniej rak trzonu macicy, dotyka głównie kobiety po 40 roku życia. Najwięcej zachorowań notuje się u pań w wieku między 60 a 69 rokiem życia.

Autor: Magdalena Sitek

01.03.2017 15:51

image dr n. med. Leszek Smorąg - ginekolog onkolog ze Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Fot. Karol Żak / Radio Kielce

Rakowi macicy sprzyja nadwaga oraz związany z nią wysoki poziom estrogenów. Wśród objawów mogących wskazywać na rozwijającego się raka trzonu macicy jest krwawienie z dróg rodnych. W przypadku pań po menopauzie każde krwawienie należy bezzwłocznie skonsultować z ginekologiem.

U pań , które wciąż miesiączkują należy zwrócić uwagę na wszelkie zmiany podczas miesiączki. Do objawów wskazujących na możliwość raka trzonu macicy należą : przedłużające się i bardziej obfite miesiączki, krwawienia między miesiączkami, krwiste upławy.

W przypadku raka trzonu macicy cytologia nie zawsze wskaże ,że dzieje się coś złego ponieważ nowotwór rozwija się nieco wyżej. Dobrym badaniem jest ultrasonografia szczególnie dobrze sprawdza się u kobiet po menopauzie.

Rak trzonu macicy jest nowotworem, który dobrze się leczy. W zależności od stanu zaawansowania kobiety mogą być poddawane chemioterapii oraz naświetleniom. Zawsze w grę wchodzi leczenie operacyjne.

Panie, które mają w rodzinie osoby, które chorowały na raka jajnika lub jelita grubego muszą liczyć się z ryzykiem zachorowania na raka trzonu macicy.

W 2014 roku w województwie świętokrzyskim na raka trzonu macicy zachorowało 220 pań. Najmłodsza miała niewiele ponad 30 lat.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

onkologia rak macicy