Icon play
zamknij

teraz
na antenie

Wybierz radio, które chcesz słuchać

Radio kielce
Folk radio

teraz
na antenie

close

Wzrok u malucha

Magdalena Czernińska, okulista.

Autor: Iwona Murawska

28.02.2017 08:21

image 2.2.2106 Kielce. Okulista Fot. Wojciech Habdas / Radio Kielce

- Dziecko przychodząc na świat w szpitalu ma wykonywane wszystkie badania, oprócz badania wzroku. Tymczasem wzrok jest niezwykle istotny, ponieważ dzięki niemu człowiek odbiera około 80% bodźców zewnętrznych.

- Wzrok odgrywa ogromna rolę w normalnym funkcjonowaniu, wykonywaniu praktycznych czynności nie tylko dziecka, ale także osoby dorosłej. Dlatego warto o niego dbać już od najmłodszych lat. Pamiętajmy też o tym, że dziecko w wieku przedszkolnym nie powinno przed komputerem, czy z telefonem w ręku spędzać więcej niż pół godziny dziennie, a dzieci w wieku szkolnym nie więcej niż godzinę na dobę. Jeżeli te normy czasowe zostaną przekroczone, wówczas u dziecka może rozwinąć się krótkowzroczność, a takich przypadków niestety przybywa.

- Kiedy rodzic powinien udać się ze swoim dzieckiem po raz pierwszy do okulisty?

- Zalecane jest, by nawet jeżeli nie zauważyliśmy niepokojących objawów, do okulisty wybrać się przed skończeniem przez nasze dziecko pierwszego roku życia. Najlepiej pół roku po porodzie. Takie dziecko nie wie, jak powinno się prawidłowo widzieć, dlatego nie zgłosi nam żadnych niepokojących objawów. Poza tym jest jeszcze zbyt małe, by  o swoich niepokojach po prostu nam powiedzieć. Z kolei rodzice mogą tych sygnałów nie zauważyć.

Natomiast jeżeli w naszej rodzinie występują wady wzroku, jaskra, zaćma, czy guzy wewnątrzgałkowe wówczas wzrok dziecka należy zbadać już w pierwszym miesiącu życia.

Niepokojącymi objawami może być też zez, oczopląs, potykanie się o przedmioty, czy łzawienie, pocieranie i mrużenie oczu. Niepokojącym objawem może być również biały odblask ze źrenicy, ponieważ wówczas jedną z przyczyn może być siatkówczak, czyli nowotwór złośliwy oka.

- Jednak zanim wzrok niemowlaka się wykształci mija kilka miesięcy. Do tego czasu jakimi kolorami, czy przedmiotami stymulować jego wzrok?

- W pierwszym miesiącu życia dziecko nie widzi wyraźnie, bardziej bazuje na zapachu mamy i jej głosie. Natomiast już około 10 tygodnia życia zaczyna skupiać wzrok, nawiązuje kontakt wzrokowy. Dlatego zabawki powinny być w intensywnych, radosnych kolorach, żeby zachęcać je na skupianiu wzroku na jednej rzeczy. To kolory: czerwony, pomarańczowy, żółty, czy intensywny zielony. Z kolei w drugim miesiącu życia za zabawką powinno wodzić wzrokiem, a około 4 miesiąca życia powinno za tą zabawką wyciągać już rączki.

- Kiedy dziecko zaczyna widzieć wyraźnie?

- Żeby określić ostrość widzenia dziecka musi ono już być komunikatywne, czyli powinno umieć mówić. Dopiero wówczas może nam powiedzieć, czy dany przedmiot widzi wyraźnie.

- Jakimi sposobami można skorygować wzrok małego dziecka?

- Jeżeli lekarz stwierdzi wadę wzroku u małego dziecka, wówczas okulary powinno zacząć nosić już nawet od 9, 10 miesiąca życia. Te okulary wykonane są ze specjalnych materiałów, mają mocujące z tyłu gumki, także dziecko nie powinno potrafić ich ściągnąć ich z główki.

- Czy jeżeli małe dziecko, kilkumiesięczne ma dużą wadę wzroku nie można wykonać u niego korekty chirurgicznej? 

- Taki zabieg może być przeprowadzony dopiero u dziecka, u którego zakończył się okres wzrostu. Zazwyczaj jest to dopiero około 19, czy nawet 20 roku życia. Gdy dziecko rośnie, zmienia się także jego oko, dlatego wcześniejsza chirurgiczna korekta wzroku nie jest wskazana.

icon-tag

Tagi do tego wpisu

dzieci